Hlavní stránka Info a média Komentáře PROBLÉM FINANCOVÁNÍ REGIONÁLNÍCH OPERAČNÍCH PROGRAMŮ SPĚJE KE KOMPROMISU

PROBLÉM FINANCOVÁNÍ REGIONÁLNÍCH OPERAČNÍCH PROGRAMŮ SPĚJE KE KOMPROMISU

23. 9. 2010

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík jednal s ministrem financí o situaci financování regionálních operačních programů (ROP). Situace spěje k řešení, kdy stát by kryl tyto prostředky na stávající a vypsané výzvy projektů obcí a měst.

Grémium starostů sdružených v hnutí Starostové a nezávislí vyzvalo Petra Gazdíka jakožto předsedu poslaneckého klubu TOP09 a Starostové, aby se svým vlivem zasadil, že obětí situace financování regionálních operačních programů nebudou obce a města. „Bylo přislíbeno, že 1,1 miliardy korun bude stát směřovat ze státního rozpočtu na dofinancování povinného podílu u projektů obcí a měst, neziskových organizací a podnikatelských subjektů,“ oznámil dnes starostům Petr Gazdík.

Pro výzvy, jež budou vypisovány v dalších obdobích, již však situace státního rozpočtu neumožňuje financovat povinný 15% podíl v rozsahu 7,5% státem. „Jsem rád, že situace spěje ke kompromisu, tedy že samosprávy budou nadále vědět, za jakých podmínek budou využívat prostředky EU. Obce skutečně nemohly být obětí situace neschopnosti představitelů krajů vyjednat prostředky u státu,“ uzavřel Gazdík.

Předseda poslaneckého Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Stanislav Polčák, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí, podotkl, že z Evropské unie směřují do České republiky ještě tzv. dodatečné alokace prostředků ve výši přes 6 miliard. „Považuji za dobré, aby část těchto prostředků posílily zdroje programu rozvoje venkova (PRV). Vyvolám v této věci ještě jednání,“ uvedl poslanec Polčák.

 

Organizační oddělení hnutí

Autor: Tisková zpráva