Hlavní stránka Info a média Komentáře Poslanec Vilímec nabídl místo systémového řešení jen záplatu

Poslanec Vilímec nabídl místo systémového řešení jen záplatu

20. 12. 2011

Poslanec ODS Vladislav Vilímec podal při projednávání zákona o státním rozpočtu pozměňovací návrh, který by pro příští rok navýšil prostředky pro obce od 1000 do 10 tisíc obyvatel. Pozměňovací návrh však nebyl dohodnut s Ministerstvem financí, které aktuálně dopracovává nový systém financování samospráv, a navíc v rozporu s koaličním závazkem, že poslanci koalice se nebudou pokoušet měnit státní rozpočet připravený ministerstvem financí a navržený vládou, mimo jiné proto, aby nespustili další lavinu změn, které by vedly k navýšení schodku rozpočtu. Důvodem je i fakt, že po Novém roce bude muset vláda státní rozpočet upravit dalším zákonem. Poslanecká sněmovna tento Vilímcův návrh zamítla, a to i hlasy poslanců ODS a TOP09 a STAN.

 

„Jedná se o populistický krok, kterým se poslanec ODS snaží zamaskovat neochotu své strany nastolit systém v rozdělování sdílených daní. Politici ODS návrh novely RUD z dílny ministerstva financí ODS vesměs odmítají, podle mě v obavě ze snížení rozpočtů největších měst, kde ODS vládne, často společně s ČSSD. Ten by přitom obcím do deseti tisíc obyvatel přinesl do rozpočtu mnohem větší prostředky, než oněch 300 milionů, a to systematicky a natrvalo. Navíc by na něm vydělaly i všechny ostatní obce s výjimkou 4 největších měst,“ komentuje aktivitu poslance Vilímce Petr Gazdík, předseda hnutí STAN.
 
Podle P. Gazdíka nicméně krok poslance Vilímce ukazuje, že i ODS si je jasně vědoma podfinancování obcí a že aktivity směřující k podpoře novely RUD přinášejí ovoce. „Je samozřejmě, že ODS je vystavena tlaku svých vlastních starostů, kteří nemohou být se systémem, či spíše ne-systémem financování obcí spokojeni. Naším cílem však není záplatovat rozpočty obcí každý rok nějakým pozměňovacím návrhem, ale vytvořit spravedlivý systém, který by nenutil starosty lobovat u poslanců a škemrat na ministerstvech."
 
Předseda klubu TOP 09 a Starostové rovněž uvedl, že právě při přípravě změny zákona o státním rozpočtu v prvním kvartále příštího roku bude tato otázka diskutována a připravena i ministerstvem financí. Na tomto řešení se koalice shodla. Novela RUD zůstává nadále jasnou prioritou TOP09 a STAN.
 
Stanislav Polčák

Autor: Tisková zpráva