Hlavní stránka Info a média Komentáře Polčák: Projednávání Babišovy kauzy v EP zbytečně poškodí naši zemi

Polčák: Projednávání Babišovy kauzy v EP zbytečně poškodí naši zemi

18. 5. 2017

První červnový den se má Evropský parlament zabývat problémy českého ministra financí Andreje Babiše. Europoslanci mají projednávat jeho ovlivňování médií, která vlastní.

Polčák: Projednávání Babišovy kauzy v EP zbytečně poškodí naši zemi

Polčák: Projednávání Babišovy kauzy v EP zbytečně poškodí naši zemi

Hned úvodem chci předeslat, že i když tento bod na jednání žádala zařadit má poslanecká frakce – Evropská strana lidová, byl jsem proti a naopak se čtyřmi kolegy z české delegace žádáme o stažení tohoto bodu. Z pohledu naší domácí politiky je náš nesouhlas zjevně nelogický. Předseda Babiš a jeho hnutí ANO se utápí v několika kauzách najednou a projednávání jeho problémů na mezinárodním plénu jeho preference nezvýší, spíš naopak.

Z pohledu nadcházejících sněmovních voleb platí přímá úměra, že čím víc problémů spojených se jménem Babiš, a klidně i poškození dobrého jména ČR kvůli Babišovým problémům, tím lépe v samotných volbách.

Naše země však už v současnosti nemá ten nejlepší zvuk v institucích Unie. Popírání ruské (hybridní) agrese proti Ukrajině ze strany českého prezidenta nás výrazně poškodilo. V očekávání, že předchozího prezidenta nahradil člověk s proevropským směřováním, to byla pro evropské společenství ledová sprcha.

Nicméně problémy s dodržováním pravidel společenství, jaké vykazuje podle Komise např. Polsko či Maďarsko, tak takové srovnání se nám dosud vyhýbalo. Nyní však hrozí, že budeme zařazeni do stejného „pytle“. Projednávání problémů jednoho ministra české vlády na plénu EP nic dobrého nepřinese a zůstane po něm přinejmenším pachuť, že politický systém naší země se potýká se zásadními problémy, když se o nás mluví stejně jako o Polsku či Maďarsku.

Přitom současná krize je krizí vládních stran, nikoli naší parlamentní formy vlády. Poslanecká sněmovna konala a premiér, přes kotrmelec s (ne)demisí své vlády, nakonec navrhl odvolat zkompromitovaného ministra. Jsem přesvědčen, že prezident návrhu na odvolání po návratu z Číny vyhoví. Pokud by se tak nestalo, naše Ústava zná nástroje, jak její hrubé porušování napravit.

Ve vztahu k ovlivňování médií je zřejmé, že Andrej Babiš „to podělal“ a že porušení slova daného na život jeho dětí je drsná lekce z jeho pojetí politiky. Ale jako europoslanec se musím ptát: Jaké evropské pravidlo bylo porušeno?

Vlastník soukromých médií si může dělat prakticky, co chce, jen nesmí šířit nepravdy. Zvláštní povinnosti stran vyváženosti obsahu jsou stanoveny pouze pro veřejnoprávní média. Od Babišem vlastněných médií snad žádný rozumný uživatel jejich obsahu neočekává objektivitu či nestrannost. Například zneužívání jeho médií ve prospěch jejich vlastníka nejvěrohodněji odrážely titulní stránky MF DNES a LN při projednávání kauzy Čapí hnízdo, když se tvářily, že kauza neexistuje.

Shrnu-li to, není žádný důvod předpokládat, že naše ústavní instituce nefungují a že situaci nejsme schopni vyřešit na „domácím hřišti“. Pokud jde o média, tituly mediálního domu MAFRA nejsou žádné nezávislé deníky, ale stranický tisk ANO, což evropská pravidla dovolují.

Zneužívání „evropského hřiště“ k pokračování politického boje z národní úrovně je nedůstojné a bez skutečně vážného důvodu poškozuje zájmy naší země.

Andrej Babiš je nadán schopností znepřátelit si prakticky všechny možné účastníky politické soutěže, proto nepřekvapilo jeho značně vulgární vyjádření na adresu naší kolegyně – předsedkyně parlamentního výboru pro kontrolu Ingeborg Grässlové, která je členkou naší poslanecké frakce.

Ani tento jeho přešlap však neopravňuje Evropskou stranu lidovou za této situace požadovat zařazení takového bodu na jednání EP, a to přes odpor prakticky všech jejích českých europoslanců.

I toto si budeme muset vyříkat, ale na jednání naší frakce a rozhodně tím veřejnost nehodláme obtěžovat.

(Autor je europoslanec za STAN, člen frakce Evropské strany lidové)

Autor: Stanislav Polčák, europoslanec STAN  |  Zdroj: Právo