Hlavní stránka Info a média Komentáře Polčák: Evropské dotace výměnou za migranty? Nesmysl bez právního základu

Polčák: Evropské dotace výměnou za migranty? Nesmysl bez právního základu

31. 8. 2015

EUROPOSLANEC STANISLAV POLČÁK (STAN), ZVOLENÝ ZA TOP 09/STAN, UPOZORŇUJE, ŽE NÁVRH RAKOUSKÉ MINISTRYNĚ VNITRA O KRÁCENÍ EVROPSKÝCH DOTACÍ PRO TY ZEMĚ EU, KTERÉ NESOUHLASÍ S ROZDĚLENÍM UPRCHLÍKŮ, ODPORUJE EVROPSKÉMU PRÁVU.
Polčák: Evropské dotace výměnou za migranty? Nesmysl bez právního základu

Polčák: Evropské dotace výměnou za migranty? Nesmysl bez právního základu

Tento návrh rakouské ministryně považuje Stanislav Polčák (STAN) jen za nátlak na země EU a důrazně jej odmítá.

 “V kohezní politice sice existují nástroje, jak tok evropských peněz omezit. Uplatní se však jen v případě pečlivě specifikovaných případů. Stávající situace mezi ně v žádném případě nepatří,” zdůrazňuje Stanislav Polčák (STAN), místopředseda Výboru pro regionální rozvoj.

“Navíc si nemyslím, že klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy je v souladu s myšlenkami, na nichž je Evropská unie založena. Požadavek na jednání ve věcném a konstruktivním duchu by měl platit nejen pro státy, které se k uprchlíkům chovají odmítavě, ale i pro staré členské státy a jejich představitele. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví staré a nové členské státy proti sobě,” vysvětluje své obavy Polčák.

Stanislav Polčák (STAN) zároveň upozorňuje, že ve své vlastní zemi čelí ministryně Miklová-Leitnerová tlaku kvůli nedávnému nálezu vozu se jedenasedmdesáti mrtvými uprchlíky: „Přestože chápu, že se paní ministryně nachází v nelehké situaci, v zájmu konstruktivní diskuze je, aby se už v budoucnu podobně silných výroků, které nedávají žádný smysl, nedopouštěla.“

Jan Němec, tiskový analytik STAN