Hlavní stránka Info a média Komentáře Petr Letocha: Česko nejvážnější migrační krizi ve své historii zvládá

Petr Letocha: Česko nejvážnější migrační krizi ve své historii zvládá

27. 10. 2022

Česká republika je velmi důležitou tranzitní zemí pro organizované skupiny převaděčů, které profitují z nelegálního převozu migrantů. Právě skrze Česko se v posledních měsících migranti, kteří za převoz zpravidla platí nemalé poplatky, pak dále dostávají do severní a západní Evropy. 

Petr Letocha: Česko nejvážnější migrační krizi ve své historii zvládá

Petr Letocha: Česko nejvážnější migrační krizi ve své historii zvládá

Je třeba si na rovinu říci, že se jedná o nejvážnější migrační krizi v historii ČR, a to i když bereme v potaz tu docela nedávnou v roce 2015. Ministerstvo vnitra ji však i díky obnoveným kontrolám na hranicích zvládá velmi dobře. Na hladký průběh přechodu dohlížejí jak policisté, tak vojáci Armády ČR. Hranice v jednu chvíli střeží 80 vojáků a celkově je jich na pomoc vyčleněno 320, což významnou měrou přispívá k naplnění cíle obnovených hraničních kontrol. Příslušníci Armády a bezpečnostních sborů se totiž zasloužili o to, že se k 9. říjnu podařilo zachytit téměř dva tisíce nelegálních migrantů a bylo zadrženo kolem padesáti převaděčů. 
Všechny tyto úspěchy jsou důkazem, že obnovené hraniční kontroly mají smysl. Nápor migrantů však neustává, a tak se ministerstvo rozhodlo prodloužit původní termín ukončení hraničních kontrol o 20 dnů, který se tímto posunul z 8. na 28. října.
Důsledná práce ministerstva má pro mě ještě jeden cenný aspekt – opozičním stranám, především SPD, se nepovedlo ve společnosti opět vyvolat strach z obrazu migrantů, kteří přijeli do ČR krást, rabovat a znásilňovat. Svědky této zavrženíhodné rétoriky jsme byli nuceni být právě během předchozí migrační krize, která svým rozsahem paradoxně nedosahovala takové velikosti jako ta nynější. Je důležité si uvědomit, že teď ani tehdy nebyla cílem migrantů a značného počtu válečných uprchlíků Česká republika. Byly to především země, jejichž azylová politika k nim byla přívětivější. Tím spíš to nikoho neopravňuje k tomu, aby ve společnosti rozdmýchával xenofobní nálady a strašil méně mediálně gramotné spoluobčany. Dobrou zprávou však je, že se podle dosavadních informací kriminalita v důsledku přílivu migrantů nezvýšila.