Hlavní stránka Info a média Komentáře Pavel Čížek: Starostové ví, že potřebujeme zdravou přírodu

Pavel Čížek: Starostové ví, že potřebujeme zdravou přírodu

25. 7. 2021

Václav Havel v době, kdy již nebyl prezidentem, řekl, že stále více zelená. Filosof, sociolog, dramatik, disident a politik, který měl přirozeně rád lidi a bytostně se zajímal o člověka, jeho identitu a místo ve společnosti, se začal ve vyšším věku více zabývat odpovědností člověka vůči přírodě.

Pavel Čížek, předseda odborné komise STAN pro oblast zemědělství

Pavel Čížek, předseda odborné komise STAN pro oblast zemědělství

Každý zastupitel či starosta, který je dobrým hospodářem své obce a věnuje maximum svého úsilí škole, školce, vodovodům, kanalizacím, ulicím, zdravotnictví a všemu možnému dalšímu pro lidi, jednou dospěje k větší starosti o krajinu, o obecní cesty, o přírodu. To, že přírodu potřebujeme, došlo většině z nás nejvíce v posledním roce. Najednou bylo důležité pro rodiny a děti mít kam jít na procházku, čerpat energii z krajiny, z pohledu na hory, louky a zalesněné kopce, vnímat potoky, polní cesty, místa zastavení s křížky a zajímavými výhledy.

Začalo nám také docházet, že krajina není v normálním stavu. Není normální, že přizpůsobujeme velikost pole obrovským traktorům a strojům a ne naopak, že pěstujeme na naprosté většině polí v republice jen pár odrůd pšenice, ječmene, kukuřice a řepky a ještě k tomu jednu plodinu na mnoha velkých polích vedle sebe. A při pěstování stále používáme tolik chemických látek a hnojiv, že to není dobré ani pro půdu, ani pro nás. Není normální, že nám z každého hektaru pole každoročně zmizí erozí tuny ornice, které se pak usazují v řekách a přehradách. Zásadně jsme snížili organickou hmotu v půdě – tu přirozenou úrodnost, která se tvořila celá staletí – od středověku. Není normální, že velká většina vlastníků půdy ani neví, kde jejich pole a louky leží, a ze setrvačnosti je propachtovávají obřím zemědělským podnikům, které už dávno nejsou těmi místními JZD, ale největšími zemědělskými podniky v Evropě. Není normální, že tyto podniky berou obrovské dotace na ekoplatby a přitom máme chemickými splachy znečištěny povrchové i podzemní vody. Není normální, že některé vesnice jsou oborány kolem dokola a vede z nich jen jedna či dvě silnice. Nejsou normální velké koncentrované chovy prasat, tisíce zvířat v permanentním stresu z nedostatku životního prostoru. A také není normální to, že se vyprodukované mléko či obilí odváží z vesnice i stovky kilometrů daleko a do místního obchodu se vozí zboží vyprodukované daleko v zahraničí.

Tím vším se zabýváme v naší komisi pro životní prostředí a zemědělství. Dlouze jsme o tom diskutovali s Piráty a hledali jednoduché metody řešení. Velmi nám v tom pomáhala zkušenost z řízení malých obcí, znalost problematiky venkova, lesnictví a zemědělství. A naše přesvědčení, že i věci zdánlivě složité a neměnné jsou řešitelné drobnou postupnou prací. Doporučuji náš program k prostudování.

V oblasti ochrany přírody chceme dávat přírodním procesům prostor – jak v chráněných územích, tak v zemědělské krajině. Jen tak se zvýší rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. Chceme účinně chránit podzemní i povrchové zdroje pitné vody, chceme dát lidem v dostupné formě maximum informací o stavu přírodního prostředí v jejich okolí, monitoring musí být veřejně přístupný. Chceme motivovat k tomu, aby se hospodářské lesy měnily z mnohdy monokulturních smrkových plantáží, ohrožených kůrovcem, na stabilní smíšené, vícevěké porosty. Chceme výrazně podpořit rodinné farmy, malé a střední zemědělské podniky, chceme motivovat zemědělce k tomu, aby zastavili splavování půdy, aby vytvářeli trvalá protierozní opatření, aby zadržovali vodu v tůních i v melioračních systémech, aby zvyšovali organickou hmotu v půdě, aby snižovali splachy hnojiv a chemických přípravků do vod. Chceme motivovat k rozšíření ekologického zemědělství a přispět k tomu, aby bylo možné konzumovat v místě i lokální produkci potravin. Chceme motivovat zejména děti k zdravému stravování. Chceme podpořit města v úsilí o lepší životní podmínky pro lidi, a ne pro automobilovou dopravu.

Jsme přesvědčeni o tom, že do oblasti životního prostředí plyne dostatek finančních prostředků, jen je nutné motivovat jejich příjemce tak, aby se prováděla opatření, která mají dlouhodobé účinky. Potřebujeme koncepční práci. Plán adaptačních opatření nesmí být jen kusem papíru, musí se rozpracovat do „krajinných plánů“ pro jednotlivá povodí, kraje, obce. Potřebujeme sladit územní plány, pozemkové úpravy, plány oblasti povodí a lesní hospodářské plány tak, aby si nekonkurovaly, ale měly synergický efekt.

Jako STAN máme za sebou stovky úspěšných realizací, roky péče o tisíce hektarů obecních lesů, stovky vyčištěných a obnovených rybníků, stovky vysázených stromů, projekt Tisíc a jedna cesta, množství zelených střech, energeticky úsporných budov, stovky obnovených parků. Mnozí o životním prostředí jen mluví, protože je to v kurzu, jiní se nyní rychle natírají do zeleného odstínu. STAN realizuje zelená opatření na lokální úrovni celá desetiletí a dobře ví, jak se má v této oblasti postupovat na celostátní úrovni.

Pavel Čížek, předseda odborné komise STAN pro oblast zemědělství

Autor: Tomáš Pergl