Hlavní stránka Info a média Komentáře Otevřená odpověď Víta Rakušana na dotazy MF DNES

Otevřená odpověď Víta Rakušana na dotazy MF DNES

24. 9. 2023

Dostal jsem včera sérii dotazů od pana redaktora Janouše z MF Dnes na téma „šifrovaný telefon“. Kdyby nešlo o pana Janouše a MFD, odpověděl bych standardně jen tazateli. V tomhle případě ale volím formu „otevřené odpovědi“, aby nebylo sebemenších pochyb o tom, co a v jakém kontextu jsem odpověděl. Navíc některé odpovědi by byly v MFD asi těžko zveřejněny v plném rozsahu, jak zjistíte, pokud text dočtete až do konce.

Otevřená odpověď Víta Rakušana na dotazy MF DNES

Otevřená odpověď Víta Rakušana na dotazy MF DNES

Dobrý den pane ministře, 
dovolte mi prosím obrátit se na Vás - ačkoliv je víkend - s otázkami, které bychom Vám rádi položili v souvislosti s Vaším vlastnictvím a používáním telefonu s kryptografickou ochranou, konkrétně telefonu s aplikací CryptoCult od společnosti Circle Tech.

Už když jsem se Vás před rokem dotazoval, zda používáte šifrovaný mobilní telefon, tvrdil jste, že jej máte, ale nikdy jste jej nepoužil. Zároveň jste odmítl potvrdit, zda jde o stejnou aplikaci, jako měli lidé stíhaní v kauze Dozimetr a Vaši blízcí straničtí kolegové (pan Gazdík, pan Polčák). Vzhledem k tomu, že z několika zdrojů máme ověřené informace o Vašem používání tohoto zařízení, rád bych Vás požádal o odpovědi na následující otázky, a to do neděle 24. září do 12 hodin. Prosím o konkrétní odpovědi na konkrétní otázky: 

V tuto chvíli víme, že nákup šifrovaného telefonu pro vás zařizoval pan Polčák. Proč jste požádal právě jeho, aby Vám šifrovaný telefon zařídil?
O nic takového jsem nežádal. Stanislav Polčák mi přinesl telefon se speciální aplikací proto, že jsme po volbách do poslanecké sněmovny měli dost významné indicie, že naše komunikace je odposlouchávaná. A v době, kdy jsme jednali o podobě vlády, jsme nepotřebovali, aby detaily těch jednání znala neblaze proslulá bezpečnostní divize Agrofertu. Tohle měl být jeden ze způsobů, jak komunikaci vyjednávacího týmu lépe zabezpečit. 

K čemu jste potřeboval šifrovaný telefon? 
Jak jsem řekl, snažili jsme se všemi způsoby chránit naši komunikaci před odposlechy ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, a to hlavně v citlivé době mezi parlamentními volbami a vznikem vlády. Osobně si myslím, že dostatečně bezpečné jsou i aplikace jako třeba Signal, kterému jsem nakonec sám dal přednost i proto, že jeho používání je jednodušší, má ho řada lidí a nemusel jsem s sebou nosit dva telefony. Ale ty obavy z odposlechů jsem chápal.

Loni jste mě odepsal, že jste šifrovaný telefon nikdy nepoužil. K čemu vám tedy byl? Nedává to příliš smysl pořídit si poměrně drahé zařízení (drahá licence) a nepoužívat jej?
Já jsem potřebu volat ze šifrovaného telefonu neměl, pokud jsem potřeboval s kolegy v té době interně komunikovat, volil jsem rozhovor mezi čtyřma očima nebo přes Signal. 

Proč jste se potkal s bývalým ministrem Němcem, který je spoluvlastníkem firmy,  která tyto šifrované telefony nabízí, a to ve společnosti právě pana Polčáka?
To s telefony nesouvisí. Ani jsem v té době nevěděl, že pan Němec tu firmu vlastní. Schůzka, na kterou odkazujete, byla pracovní večeře se zhruba sedmi lidmi, jejímž cílem zřejmě bylo přesvědčit mě, abych coby nastupující ministr podpořil pokračování monopolu VZP na zdravotní pojištění cizinců. Což se nepovedlo, ten monopol, který v minulém volebním období prosadili poslanci ANO, jsem považoval za špatný a letos v červenci jsem osobně pomohl prosadit jeho zrušení.

Po kauze Dozimetr jste panu Gazdíkovi doslova radil "ať šifrovaný telefon rozkope a vyhodí z okna". Proč jste to samé neudělal se svým telefonem a na počátku neuvedl, k čemu a proč jste jej vlastnil a používal? 
Řekl jsem to v určité nadsázce a naštvání. Problém totiž není v tom, jaký telefon nebo aplikaci člověk má, ale to, s kým a o čem jejich prostřednictvím mluví. 

Můžete říct, kolik jste za šifrovaný telefon platil a jak často? Můžete prokázat, že jste za nákup telefonu a aplikace CrypcoCult zaplatil? Můžete předložit doklad o úhradě, stejně tak doklady o následných platbách? 
Neplatil jsem nic. Telefon jsem dostal od S. Polčáka a informace, kolik ho to stálo, nemám. Předpokládám, že kdyby chtěl, abych se na nákladech podílel, řekl by mi to.  

Můžete se vyjádřit, zda šifrovaný telefon či aplikaci CryptoCult ještě dnes máte a k čemu vám je? 
Ano, ten telefon pořád někde mám. Je to obyčejný Samsung. Jestli aplikace funguje, to nevím, protože od okamžiku, kdy jsem se stal ministrem vnitra, je moje komunikace chráněná jinak, takže jsme neměl důvod to zjišťovat. 

Dostal jste telefon s šifrovanou aplikací zdarma? Proč jste přijal takový dar? 
Jak už jsem uvedl, dostal jsem ji od stranického kolegy, tehdejšího místopředsedy hnutí. Cenu jsem neznal a neznám ji vlastně dodnes. A důvod byl jasný – jak už jsem řekl, naše komunikace byla podle všeho odposlouchávaná a o metodách Andreje Babiše jsme neměli žádné iluze.

Můžete uvést, s kým konkrétně jste přes CryptoCult komunikoval a můžete uvést, zda některé z Vašich kontaktů dnes v kontextu všech událostí vnímáte jako problematické? 
Já jsem prostřednictvím té aplikace netelefonoval, jak už jsem říkal. Za úplně nejbezpečnější jsem pořád považoval osobní komunikaci, nebo jsem si vystačil se Signalem. Několikrát mi jejím prostřednictvím volali moji tehdejší místopředsedové, Petr Gazdík a Stanislav Polčák. To rozhodně za problematické nepovažuju. 

Můžete vysvětlit, proč jste říkal, že jste telefon při své práci neměl důvod použít, když to není pravda? 
To jsem vysvětlil výše. Důvodů k opatrnosti jsme měli dost, ale já osobně jsem soukromí naší komunikace řešil jinak než voláním přes tuhle aplikaci – osobními schůzkami nebo voláním přes Signal. 

Můžete uvést, zda jste komunikoval v panem Gazdíkem přes toto zařízení a o čem konkrétně?
Ano, možná dvakrát nebo třikrát mi přes tu aplikaci volal. Pravděpodobně v souvislosti s vyjednáváním o vládě. 

Můžete uvést, zda jste komunikoval s panem Polčákem a o čem konkrétně? 
Ano, možná dvakrát nebo třikrát mi přes tu aplikaci volal. Pravděpodobně v souvislosti s vyjednáváním o vládě. 

Můžete uvést, zda jste komunikoval s panem Michalem Redlem a o čem konkrétně? 
Ne. Pana Redla neznám a nemám na něj telefonní číslo. 

Vnímáte jako problém, že ministr vnitra, předseda hnutí STAN, si pořídí stejný telefon se stejnou šifrovanou aplikací, jakou měla zločinecká skupina, která komunikovala právě s vašimi kolegy Gazdíkem a Polčákem a že ministr vnitra a předseda strany požádá, aby stejný telefon mu pan Polčák zajistil? Přičemž telefon či aplikace slouží jen a pouze proto, aby komunikoval s ostatními zařízeními vybavenými stejným softwarem? Nejde tedy volat na jakékoliv číslo...
Vaše otázka navozujete dojem, jako bych řekl: „Stando, s touhle apkou si prý telefonují ti zločinci kolem Redla, pořiď mi ji taky.“ Takže: 1. Já jsem o tuhle konkrétní aplikaci nikoho nežádal, 2. V době, kdy mi ji Stanislav Polčák poskytl, netušil nikdo (nebo aspoň nikdo poctivý) o existenci kauzy Dozimetr. Ale abych vám odpověděl: Ne, nepovažuji za problematické to, že někdo používá chráněnou komunikaci, jako ministr ji používám také a považuji to za správné. Pokud někdo zneužije nástroj ke zločinu, není vinen nástroj, ale zločinec. Konkrétně aplikaci CryptoCult používá nepochybně i řada jiných poctivých lidí. 

Pokud nedokážete tyto okolnosti věrohodně vysvětlit a nedokážete předložit doklady o tom, kolik a kdy jste zaplatil za šifrovaný telefon, vyvodíte z toho osobní odpovědnost jakožto ministr vnitra? 
Jsem dalek toho, abych vykřikoval „Nikdy něodstúpim!“ Pokud bych ve své funkci politicky nebo lidsky selhal, samozřejmě by byla rezignace na místě, tak to ve slušné společnosti chodí. Takový případ ale dosud nenastal a já se budu snažit, aby nenastal ani nadále. 

Zvažoval byste, pokud nedokážete všechny tyto okolnosti věrohodně vysvětlit, že byste rezignoval na post ministra spravedlnosti jako rezignoval na post ministra školství pan Gazdík, který byl v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem?
Máte zřejmě na mysli post ministra vnitra, ne spravedlnosti. 
Rezignaci Petra Gazdíka na post ministra v okamžiku, kdy nebyl z ničeho obviněný, dokonce ani z ničeho podezřelý, považuju za správný krok. Byť pro leckoho možná trochu neobvyklý poté, co jsme měli několik let trestně stíhaného premiéra. Větší kontrast politické kultury hnutí STAN a ANO si dovedu těžko představit. 
Pokud jde o mě osobně, důvod k rezignaci neexistuje. Vlastnictví jakéhokoliv telefonu není problematické, pokud s tím telefonem neděláte lumpárny. A lumpárny můžete dělat i s tlačítkovou Motorolou. Nebo dokonce i když mobil vůbec nemáte a telefonují za vás spříznění vlekaři a pumpaři. 

Děkuji za konkrétní odpovědi na mé otázky s ohledem na to, jak závažná podezření celá tato kauza vyvolává.
Prosím o dodržení mnou stanoveného termínu pro vyjádření. Věřím, že si opět na závažnost podezření najdete čas na mé otázky odpovědět a zároveň že do nedělních 12 hodin předložíte nezpochybnitelný důkaz o tom, že jste za pořízení mobilního telefonu či aplikace CryptoCult zaplatil a platíte. 

Děkuji za Vaše odpovědi.

S pozdravem

Ing. Václav Janouš
reportér MF DNES

Autor: Vít Rakušan