Hlavní stránka Info a média Komentáře Obce chtějí dostávat peníze také podle počtu žáků ve školách

Obce chtějí dostávat peníze také podle počtu žáků ve školách

23. 10. 2010

Bánov – Sdružení místních samospráv (SMS) chce, aby stát v systému rozpočtového určení daní zohlednil počty žáků v základních školách. Podle sdružení by peníze měly dostávat přímo obce, do jejichž škol žáci chodí. „Radnice by si tak nemusely vzájemně doplácet na žáky, kteří do škol dojíždějí do jiné obce či města. Snahou SMS je, aby to platilo od 1. ledna 2012,“ řekl poslanec a jeden ze zakladatelů SMS Petr Gazdík. Ministr školství Josef Dobeš o tom zatím neuvažuje.

 

 
 
„Systém nutně potřebuje změnu. Obce a města v současné době velmi krvácí, protože krize se na nich projevila neuvěřitelným způsobem,“ poznamenal Gazdík. Podle něj rozpočty obcí a měst v průměru poklesly o patnáct až dvacet procent a zejména obcím od patnácti set do pěti tisíc obyvatel už nezbývají peníze ani na mandatorní výdaje.
Například Suchá Loz, kde je Gazdík starostou, doplácí Bánovu přes čtvrt milionu korun ročně na žáky, kteří chodí na vyšší stupeň základní školy. Obec v příštím roce bude hospodařit asi s patnáctimilionovým rozpočtem.
Gazdík navíc upozornil, že nový systém by měl počítat i s tím, že škola jednou za několik let potřebuje vyměnit okna, střechu či novou fasádu. „To vše by mělo být v rozpočtovém určení daní zahrnuto tak, aby nebylo nutno národních dotací, aby nebylo nutno, aby starostové chodili a leštili kliky u ministerských úředníků a prosili, aby milostivě dali dotaci na výměnu oken,“ dodal Gazdík.
„Je potřeba se o tom bavit. V tuto chvíli podobným směrem zatím neuvažuji. Možná může být nějaká hranice na provoz škol. Pak by už ale ministru školství asi mnoho kompetencí nezbylo. Nemyslím si, že by tento návrh byl nějak směrodatný pro ministra školství,“ řekl Dobeš.
Podle zákona se rozděluje krajům 8,92 procenta a obcím 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu sdílených daní. Těmi jsou daň z přidané hodnoty (DPH), daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, daň z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou podle zvláštní sazby, daň z příjmů fyzických osob a daň z příjmů právnických osob. Daň z nemovitosti je pak stoprocentním příjmem obce.

Autor: Slovácký deník