Hlavní stránka Info a média Komentáře Mikuláš Bek: Výzva jménem předsednictví Radě EU

Mikuláš Bek: Výzva jménem předsednictví Radě EU

13. 2. 2023

Rok 2022 byl plný výzev a jedna taková stála i před naší vládou – České předsednictví v Radě Evropské unie. Do čela EU jsme se postavili v době, kdy celý svět čelil kvůli ruské agresi na Ukrajině řadě krizí, ať už je to krize finanční, migrační nebo energetická. Pro naši zemi ale toto předsednictví znamenalo také šanci napravit si svou pošramocenou pověst z roku 2009 a ukázat, že jsme v EU dospěli a stali se tak důvěryhodným partnerem pro ostatní členské státy. A to jsme také udělali. Vrátili jsme Česku respekt Evropy a přestali být satelitem Orbánova Maďarska.

Mikuláš Bek: Výzva jménem předsednictví Radě EU

Mikuláš Bek: Výzva jménem předsednictví Radě EU

Není to tak dávno, kdy jsme mapovali legislativní návrhy, které by se mohly dostat na náš stůl a dlouhé dny i hodiny debatovali nad národními prioritami českého předsednictví. Najednou je nový rok a spolu s ním i nové předsednictví, které jsme o silvestrovské půlnoci předali našim švédským kolegům.

Nejčastějším dotazem, který teď dostávám je, zda bylo předsednictví úspěšné. Z reakcí našich evropských partnerů, členských států a názorů odborné, ale i široké veřejnosti lze naše předsednictví označit za velice produktivní a skutečně úspěšné, a to i po odečtení obvyklé evropské zdvořilosti. 

Co se České republice povedlo? Velkého pokroku se podařilo dosáhnout zejména v otázce energetické bezpečnosti. Zajistili jsme dostatek energií, omezili jejich spotřebu a vysoké ceny a obecně se zásadně začalo měnit fungování trhu. S ohledem na klimatické cíle se nám podařilo vyjednat téměř celý balíček FitFor55, kde jsme přestali být svědky ideologicky vypjaté diskuse o zelené transformaci nebo jak já raději říkám modernizaci. V této oblasti nastal pokrok, který ještě na jaře očekával jen málokdo z nás. Také jsme se postavili agresorům, udrželi jsme jednotný a rázný postoj EU, vyjednali sankční balíčky proti Rusku a Bělorusku, omezili udělování víz ruským občanům a zajistili jsme efektivní podporu pro Ukrajinu. Velký pokrok nastal i v procesu rozšiřování, kdy se podařilo dosáhnout kandidátského statusu pro Bosnu a Hercegovinu a současně vidíme i posun v rozšíření Schengenského prostoru, kam se připojilo Chorvatsko. Česká republika sehrála zásadní roli moderátora v debatě o právním státu v Maďarsku a také pokročila v otázce regulace politické reklamy. 

To samozřejmě není vše, co se naší zemi za poslední půlrok povedlo. Byla to velmi náročná práce nás všech, a především našich diplomatů, kteří společně se svými týmy odvedli skvělou práci. Díky všem, kteří se do této „diplomatické mise“ zapojili. Můžeme s radostí říci, že si Česká republika skutečně získala své zasloužené uznání a posílila svůj hlas v Unii.

Další častý dotaz, který dostávám je, jaká bude moje ministerská role po předsednictví.  Můj základní úkol je daný koaliční smlouvou a vládním prohlášením. Je to koordinace evropské politiky a argumentační příprava vlády na legislativní návrhy, které budou přicházet na stůl. Tato úloha bude teď o něco komplikovanější, než byla v době předsednictví, a mojí základní rolí je pečovat o koaliční soulad v těchto věcech. 

Svou energii bych chtěl současně věnovat politickému dialogu s aktéry praktické evropské politiky v České republice. Budu rád, když budu mít lepší vstup od těch, kteří se prakticky denně potýkají s nastaveními nejrůznějších evropských politik, jako je například Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, odbory či municipality.