Hlavní stránka Info a média Komentáře Michaela Šebelová: Pohybem ke zdraví

Michaela Šebelová: Pohybem ke zdraví

1. 3. 2023

Stále menší procento populace se pravidelně hýbe. Poslední zveřejněná data jsou alarmující. Je proto na čase, abychom tento negativní trend zvrátili. V opačném případě se na nás valí katastrofa.

Michaela Šebelová: Pohybem ke zdraví

Michaela Šebelová: Pohybem ke zdraví

Světová zdravotnická organizace zveřejnila v roce 2022 průzkum, podle kterého oficiální doporučení týkající se pohybových aktivit nedodržuje 27,5 % dospělých a neuvěřitelných 81 % dětí. Zjištění jsou to opravdu závažná o to více, že v posledních letech se čísla dále zhoršují. Za následek to má nárůst obrovského množství nemocí, jako jsou cukrovka, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, ale také třeba deprese, a naopak mnohonásobné snížení kvality života.

Díky pohybu můžeme předcházet mnoha nemocem, zvýšíme si obranyschopnost i psychickou odolnost. Může také pomoci jako nástroj k překonání krize, jak o tom na Konferenci na podporu sportování mládeže, které jsem se zúčastnila v Hradci Králové na konci ledna, hovořil sociolog Matouš Veselský. Ten uvedl, že longitudinální a průřezové studie prokázaly významné souvislosti mezi fyzickou aktivitou a psychikou. Fyzická aktivita zvyšuje šanci na psychické zdraví až 2,5x. Nedostatek pohybu ovlivňuje také rozvoj psychických onemocnění, jako jsou deprese, úzkost a stres. U pravidelně sportujících lidí nebo lidí, kteří se prostě dostatečně hýbou, je větší úroveň psychické pohody – lépe vnímají sami sebe, jsou více spokojeni se svým životem.

Jednoduše už nesmíme na nic čekat a rozvoji aktivního pohybu obyvatel se musíme začít ihned věnovat i jako politici na všech úrovních. Není to už o tom, že by bylo hezké, kdybychom se tomu věnovali – nyní už opravdu MUSÍME. A co můžeme dělat? Je toho mnoho. WHO navrhuje těchto 5 kroků: 

1) Zavést opatření na vládní úrovni,
2) zahrnout pohybovou aktivitu do všech relevantních opatření národní politiky,
3) posílit spolupráci vlády, krajů, municipalit, soukromého i neziskového sektoru,
4) monitorovat opatření a přenos informací za účelem sledování postupu implementace a
5) zajistit finanční zdroje.

Návrhy na konkrétní opatření pak mohou vypadat třeba následujícím způsobem, podle dané úrovně, na kterou se zaměřují: 

Úroveň aktivní společnosti  
- komunikační kampaně pro širokou veřejnost
- konzistentní a jasné zprávy o výhodách pohybových aktivit
- masové akce umožňující bezplatnou a zábavnou příležitost se hýbat

Úroveň aktivních lidí
- propagace přínosu a potřeby pohybových aktivit ve všech klíčových oblastech
- více příležitostí pro lidi, aby byli aktivní na místech, kde žijí, pracují, hrají si
- cílená kampaň na lidi se zdravotním a sociálním znevýhodněním (mladé a seniory),

Úroveň proaktivních životních podmínek
- národní plán pro zdravou mobilitu
- bezpečná a dostupná veřejná doprava

Úroveň aktivního státu 
- národní plán pro pohybovou aktivitu
- národní guidelines
- cíle, dohled a kontrola, koordinace a implementace. 

U dětí ve škole nestačí pouze přidat hodinu tělocviku s tím, že to dětem k podpoře pohybu stačí. Je třeba mnohem komplexnějšího přístupu, díky kterému bude pohyb pro děti přítomný během celého dne. Takovými opatřeními mohou být například podpora pohybu žáků během přestávek, pohybové aktivity zapojené do samotné výuky v rámci projektů atd., narušování celodenního sezení protažením nebo krátkými rozcvičkami, mimoškolní aktivity a kroužky nebo možnost dopravovat se do školy pěšky či na kole.

Problematikou se už také zabývá třeba platforma „Aktivní Česko“, jejímž hlavním cílem je spojit jednotlivé stakeholdery působící v oblasti aktivního životního stylu a společně řadou dílčích kroků motivovat obyvatele České republiky k pravidelnému pohybu jako pevné součásti péče o své zdraví.

Propagace pohybové aktivity může zachránit životy, zlepšit zdraví a odolnost populace.  Pohybová aktivita snižuje riziko předčasného úmrtí o 20–30 %, je to také klíčový protektivní faktor civilizačních onemocnění. Kdyby byli lidé více aktivní, mohlo se předejít 7–8 % všech případů kardiovaskulárních onemocnění, deprese a demence a 5 % případů DM 2. typu.

Nicméně každý musí začít sám u sebe. A protože jakýkoliv pohyb se počítá, zkuste třeba z práce pro jednou jít kousek cesty pěšky nebo do patra vyjít po schodech místo použití výtahu. Pomůžete tak vašemu tělu, zdraví i mysli. Koukněte se na tabulku. Jak jste na tom? Držím palce. Změna může být drobná i pomalá. Každý pohyb se opravdu počítá.