Hlavní stránka Info a média Komentáře Martin Půta: Zdravotnictví v Libereckém kraji

Martin Půta: Zdravotnictví v Libereckém kraji

24. 2. 2023

České zdravotnictví obstálo během dvou posledních krizí, ve kterých bylo vystaveno mimořádné zátěži. Díky mimořádnému nasazení zdravotníků a lékařů zvládlo jak epidemii covid-19, tak zvýšenou zátěž spojenou s péčí o uprchlíky, hledající v České republice útočiště před ruskou agresí proti Ukrajině.

Martin Půta: Zdravotnictví v Libereckém kraji

Martin Půta: Zdravotnictví v Libereckém kraji

Přesto je před námi řešení problémů, které se bezprostředně dotýkají krajů a obcí. Dvourychlostní financování zdravotnictví, omezená dostupnost primární a specializované péče především v okrajových regionech vede k významným statisticky prokazatelným rozdílům v kvalitě péče a výskytu závažných onemocnění v jednotlivých regionech České republiky.

Kraje, ve kterých stát financuje ve svých přímo řízených fakultních nemocnicích provoz a investice, jsou zvýhodněny proti regionům, které se na provozu a především na investicích v krajských nemocnicích musí podílet s využitím svých vlastních rozpočtů. Právo na zdravotní péči mají všichni občané stejnou, povinnost platit zdravotní pojištění je všeobecná, rozdělení poskytované zdravotní péče a její dostupnost stejně rovnoměrná není. Typickou ukázkou je Liberecký kraj, kde i přes opakované sliby premiérů a ministrů zdravotnictví stát nijak nepodpoří plánovanou výstavbu Centra urgentní medicíny, které má zajistit udržení kvalitní specializované zdravotní péče pro obyvatele Libereckého kraje. Nový pavilon za 3,7 miliardy korun bude ze svého rozpočtu platit především Liberecký kraj, který se zavázal do stavby vložit 2,1 miliardy korun – města Liberec, Turnov a Frýdlant zaplatí 400 milionů a zbytek investice bude financovat ze svých budoucích zdrojů Krajská nemocnice Liberec. Přitom výstavba centra je potřebná pro udržení kvality a dostupnosti zdravotní péče pro obyvatele celého kraje. Podobně jsou na tom další kraje, které na investice do krajských nemocnic pravidelně přispívají ze svých rozpočtů, spor o způsob rozvoje nemocnice ve Zlíně byl hlavním tématem minulých krajských voleb v regionu.  

Řada měst a obcí řeší v posledních letech dostupnost praktiků, pediatrů a zubařů. Běžnou praxí je financování ordinací a jejich vybavení z obecních rozpočtů, některé odborné společnosti dokonce vybízejí k placení cest do ordinací v odlehlých regionech. Opět to znamená tlak na obecní rozpočty, a to především v odlehlých a ekonomicky slabších regionech.

Nerovnoměrný systém financování a dostupnost zdravotní péče pro obyvatele pohraničních a odlehlých regionů je jedním z příčin toho, proč je vnímání životní úrovně v nich tak odlišné od života v centrech, které tímto nedostatkem netrpí. Podle mého názoru je to jeden z klíčových problémů, které musíme řešit na parlamentní a vládní úrovni. Tedy pokud nechceme dál přihlížet rozevírání nůžek v kvalitě života mezi velkými městy a regionálními centry a lidmi, kteří žijí v Česku 2.