Hlavní stránka Info a média Komentáře Martin Exner: Rusko je teroristický stát

Martin Exner: Rusko je teroristický stát

27. 10. 2022

Ruská válka na Ukrajině, podle Putina několikadenní „speciální vojenská operace“, trvá už osm měsíců. Zdá se, že vzhledem k ukrajinské hrdinné obraně a naopak neschopnosti ruské armády zvolilo Rusko novou taktiku. Raketové útoky a útoky dronů na civilisty v centrech velkých měst. Mají vystrašit civilisty svojí nepředvídatelností a zlomit ukrajinskou morálku. 

Martin Exner: Rusko je teroristický stát

Martin Exner: Rusko je teroristický stát

Rusko současně systematicky ničí ukrajinskou infrastrukturu, zejména elektrárny, včetně jaderných, rozvodny, vodojemy a podobně, aby ukrajinskému obyvatelstvu zkomplikovalo běžný život. Záměrem Ruska je unavit Ukrajince, aby byli náchylní přijmout mír za ruských podmínek a vyvolat další uprchlickou vlnu do Evropy. Tím zatížit evropský sociální systém, sociální smír a soudržnost. Na rozdíl od výbuchu na Kerčském mostě, který je z vojenského hlediska důležitou zásobovací trasou z Ruska na Ukrajinu, jsou útoky na civilní budovy velkých měst vojensky bezvýznamné. 
Toto je hanebnost, kterou Rusku civilizovaný svět po mnoho desetiletí nezapomene. Rusko tak opakovaně potvrzuje, že je teroristický stát.
Zatímco dosud si mohl někdo myslet, že masakry civilistů a masové hroby v Buči nebo v Izjumu mohly být aktivitami sadistických jednotlivců nebo velitelů, po koordinovaných raketových útocích je snad už všem jasné, že jde o ruskou válečnou strategii. Ostatně se tím Putin a jeho generálové ani netají. Otevřeně mluví o zničení Ukrajiny a ukrajinského národa, který podle nich neexistuje.
Tato taktika se Rusku dosud vyplácela. Hitler i Stalin začínali II. světovou válku se stejným cílem. Získat území a poddané. Hitler prohrál a zatímco do západní Evropy přivezli Američané, Britové a Francouzi svobodu a demokracii, Rusko, tehdy nazývané SSSR, vyhrálo, přivezlo komunismus a porobilo si východní Evropu na půl století. Stalin, na rozdíl od Hitlera, svého cíle dosáhl.
My, v postkomunistické Evropě,  jsme tím získali zkušenost, jak totalita devastuje morálku a etiku, jak láme charaktery. Jak nám Sovětský svaz přinesl úpadek, pasivitu lidí a likvidaci elit. Mělo to vliv na životní úroveň, kariéru, přístup ke vzdělání, společenský status a tak dále. Tohle na západ od nás, díky Bohu, neznají. Také proto jsme v roce 1989 na náměstích volali, že chceme zpátky do Evropy. Pryč z vlivu Ruska. Zázrakem a díky Gorbačovovi se to tehdy obešlo bez krve.  Zato v Rusku tento princip platí dosud.
Nyní chce do Evropy a k evropským hodnotám Ukrajina. Platí za to krví, životy, zničením měst a miliony uprchlíků. Ruská válka proti Evropě ale nezačala v únoru 2022 ani v únoru 2014 obsazením Krymu, ale nejpozději v únoru 2007 agresivním projevem Putina na mnichovské bezpečnostní konferenci. Válku Rusko nevede jen tanky, letadly a děly proti Ukrajině, ale zejména dezinformacemi, ovlivňováním voleb, podporou extremistů a v neposlední řadě závislostí na ruském plynu a ropě. Celá Evropa podceňovala zřejmé signály nebezpečí, zaslepeně doufala, že Rusko je běžný obchodní partner a nyní za chyby platíme. Miliony lidí v Evropě mají strach z války, ze zimy, z nedostupných energií a potravin. Putin potřebuje vyděsit evropskou veřejnost a obrátit její hněv proti elitám. Přál by si, aby evropská veřejnost hodila přes palubu Ukrajince, Bělorusy, Moldavany, Gruzínce, později nejspíš Baltské státy. Dále by cílil i na Maďary, Slováky, Čechy a národy z dalekých postsovětských zemí výměnou za plyn a ropu. 
To nesmíme dopustit. Ruská agresivita je testem, za co nám stojí evropské hodnoty, jak pevná je naše solidarita. Jestli máme odvahu je bránit a jestli dokážeme zvolit správné před pohodlným. Hodně jsme o evropských hodnotách mluvili, ale nyní máme historickou příležitost ukázat, co jsme pro ně ochotni obětovat. A nemylme se dál. Jednání a kompromisy s Putinem by měly stejnou cenu jako kdysi jednání a kompromisy s Hitlerem. Tuhle válku na Ukrajině musíme vyhrát. 

Autor: Matěj Brýdl