Hlavní stránka Info a média Komentáře Martin Exner: Nastal čas na euro? Je třeba konečně začít politickou i veřejnou diskuzi

Martin Exner: Nastal čas na euro? Je třeba konečně začít politickou i veřejnou diskuzi

29. 4. 2022

Nepřijetí eura pociťují každý den obchodníci i peněženky českých občanů. Kurz koruny k euru není stabilní. Podnikatelé se musí zajišťovat vůči kurzovým výkyvům a zbytečně platí českým bankám za převod z korun na eura a naopak při dovozu i vývozu. Kvůli tomu se prodražuje dovezené zboží, což platí každý z nás při každém nákupu! Před cestami do zahraničí musíme měnit peníze. Jsou to desítky miliard korun ročně bankám a směnárnám. Koruna je prostě zbytečným zdražením obchodu i cestování. Proto přijetí eura v České republice nejen podporuji, ale snažím se vysvětlovat mýty a dezinformace, kterými byla česká veřejnost zmanipulována odpůrci evropské integrace.

Martin Exner: Nastal čas na euro? Je třeba konečně začít politickou i veřejnou diskuzi

Martin Exner: Nastal čas na euro? Je třeba konečně začít politickou i veřejnou diskuzi

Začít je tedy potřeba politickou a veřejnou diskuzí. V pondělí 25. dubna 2022 jsem proto uspořádal spolu se spolky Euro v Česku a Pulse of Europe debatu ve Sněmovně s názvem „Nastal čas na euro?“ Pozvání přijali odborníci z nejpovolanějších – někdejší slovenský koordinátor pro přijetí eura Igor Barát, člen bankovní rady ČNB a bývalý zmocněnec vlády pro zavedení eura Oldřich Dědek a také viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Na začátku diskuze jsme se dostali k tomu, proč má vlastně euro mezi veřejností tak malou podporu. Podle Oldřicha Dědka je to obava z inflace. Na Slovensku, které euro přijalo, se ale kvůli přijetí inflace neprojevila a je tam inflace nižší než u nás. „Určitě z toho nevyvodíte, že zavedení eura systematicky zvyšuje inflaci,“ uvedl Dědek. Výhody eura se nakonec ukáží po jeho přijetí, jak je vidět na průzkumech veřejného mínění ze zemí, které eurem platí. Radek Špicar později řekl: „Hlavní důvod, proč lidé nechtějí euro, je obava ze zdražení. To je euromýtus! Na Slovensku k inflaci související s eurem nedošlo. O tom by politici měli začít mluvit!“

Díky Igoru Barátovi jsme se dostali i ke zkušenostem nám blízkého Slovenska. Zdůraznil, že vedle technické přípravy je klíčovou součástí procesu i informační kampaň, která osloví celou populaci. Špicar se poté dostal k politickým otázkám – před brexitem země eurozóny vyvažovalo Spojené království, ale po jeho odchodu se centrum rozhodování více a více přesouvá k zemím, které platí eurem, kde Česko chybí. Zmínil také, že „euroizace“ české ekonomiky už dávno probíhá nehledě na to, že euro stále ještě oficiálně nemáme. Moderátor debaty Michael Pascal Večeř konkrétně zmínil, že „Škodovka chce od příštího roku komplet dělat v eurech.“ 

Závěrem padla otázka, co udělat, abychom euro v Česku přijali. Dědek zdůraznil, že je potřeba apelovat na politickou reprezentaci. Špicar se bude nadále snažit upozorňovat na problematiku eura přes Svaz průmyslu a dopravy. Barát doporučil Čechům, aby zkusili také nátlak „zdola“ od společnosti. Já si myslím, že se jako politici nesmíme bát veřejnosti výhody eura vysvětlovat a euro demýtizovat.

Autor: Martin Exner