Hlavní stránka Info a média Komentáře Martin Exner: Chorvati učinili významný krok ke vstupu do eurozóny. Předčili nás o parník

Martin Exner: Chorvati učinili významný krok ke vstupu do eurozóny. Předčili nás o parník

3. 6. 2022

Evropská komise schválila, že se v Chorvatsku od 1. ledna 2023 bude platit eurem. K úplnému dovršení celého procesu zbývá pouze poslední formální krok – potvrzení vstupu Chorvatska do eurozóny od členských zemí, které se očekává v červenci. Chorvatsko nás tak předčilo doslova o parník, protože vstoupilo do EU až devět let po České republice. 

Martin Exner: Chorvati učinili významný krok ke vstupu do eurozóny. Předčili nás o parník

Martin Exner: Chorvati učinili významný krok ke vstupu do eurozóny. Předčili nás o parník

Ačkoliv se Česko v přístupové smlouvě v roce 2003 zavázalo k přijetí eura, nebude využívat výhod společné měny ani dvacet let po vstupu do EU. Od roku 2023 už 20 zemí EU a 340 milionů lidí bude využívat výhod už 20 let staré společné měny, zatímco české firmy budou muset i nadále při dovozu i vývozu zboží platit bankám za výměnu eur na koruny, a naopak nebo se pojišťovat proti pohybu kurzu. Turisté budou nadále nedobrovolně podporovat výhodný byznys směnáren. 

Přitom racionální argumenty, proč nepřijmout euro, prakticky nejsou, zato výhody jsou zřejmé. Nepřijetí eura v Česku je velkým úspěchem dezinformační scény a odpůrců eura, kteří ovládli veřejnou debatu mýty a podařilo se jim vystrašit veřejnost i politiky. Obvykle skončí u emotivních argumentů, že koruna je „naše“ osvědčená, hrdá, národní měna a že si lidé nechtějí zvykat na něco nového. Euro ale může být také „naše“ a i naši bankéři z ČNB budou rozhodovat v Evropské centrální bance.

Úspěch Chorvatska v jeho poměrně rychlém snažení k přijetí společné evropské měny ukazuje Čechům, že to jde v každé době, stačí jen politická vůle a odvaha. Můžeme se od Chorvatů poučit. Geniálně vyřešili sentiment tak, že kunu umístili na svou eurominci. Na 10, 20 a 50 centové minci bude Nikola Tesla, na dvoueurovce mapa Chorvatska. 

Je pozoruhodné, že podle Eurobarometru je dlouhodobě s eurem spokojená výrazná většina obyvatel všech zemí, které jím platí. Odmítá ho naopak většina občanů zemí, které jím neplatí. Chorvatští politici měli tu odvahu rozhodnout o přijetí eura v době, kdy také nemělo většinovou podporu obyvatel. Například v roce 2018 podporovalo euro 42 % Chorvatů. Nyní je to už 61 %. 

Ale jak správně říká člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, rozhodnutí o vstupu do eurozóny je vysloveně strategická otázka, jejíž posuzování by se mělo odvíjet od dlouhodobých zájmů České republiky a nikoli od momentálních nálad. Musíme tedy odblokovat debatu o přijetí eura a od mýtů přejít k racionálním argumentům a zbavit Čechy zbytečného strachu. V našem zájmu si musíme stanovit strategické cíle, splnit Maastrichtská kritéria, vstoupit do ERM II, tedy do „přípravky na euro“ a jasně si stanovit cíl, kdy chceme euro přijmout.

Podporuji a propaguji přijetí eura už dlouho a budu v tom pokračovat. Pojďme společně otevřít širokou veřejnou debatu a zbořme mýty, které ohledně přijetí eura v ČR panují. Pak i Češi pochopí, že se není čeho bát a že i pro ně je euro výhodné.

Autor: Martin Exner