Hlavní stránka Info a média Komentáře Martin Dvořák: Budoucí role Česka v Evropské unii

Martin Dvořák: Budoucí role Česka v Evropské unii

30. 12. 2023

Už skoro dvě dekády jsme součástí evropského společenství. Sdílíme společné hodnoty, podílíme se na tvorbě evropské politiky a formujeme budoucnost Evropy. Naše schopnosti aktivně se na politice EU podílet, jsme dokázali během úspěšného českého předsednictví, což nám mimořádně zvedlo prestiž mezi evropskými partnery. Jeden kolega mi bez nadsázky řekl, že i další země, které přebírají předsednickou štafetu, chtějí být „like Czechs“.

 

Martin Dvořák: Budoucí role Česka v Evropské unii

Martin Dvořák: Budoucí role Česka v Evropské unii

Příští rok si připomeneme zároveň významné dvacáté výročí, což je ideální příležitost k ohlédnutí za dosavadními přínosy našeho členství a k zamyšlení nad budoucí rolí Česka v EU.

Během celého příštího roku, nejen v Praze, ale i v regionech, oslavíme výročí mnoha akcemi, jako jsou festivaly, koncerty, konference a výstavy. Vládě jsem zároveň navrhnul, aby byl 1. květen významným dnem vstupu České republiky do Evropské unie.

Evropské problematice se snažíme věnovat i v připravovaných zákonech. Jsem rád, že z pera našeho předsedy Vítka Rakušana vznikla velká novela služebního zákona, kam jsme přidali i my jednu drobnou změnu – automatické uznávání titulů z EU, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a Velké Británie bez nutnosti nostrifikace. Jde o krok, který usnadní cestu do státní správy pro české absolventy zahraničních univerzit a kterým zároveň uleví přetíženým univerzitám a úředníkům v souvislosti s nostrifikacemi.

Pracujeme i na dlouhodobých projektech,  tím je jednoznačně přijetí eura. I díky konsolidačním opatřením budeme v příštím roce s největší pravděpodobností plnit 3 ze 4 tzv. maastrichtských kritérií, které jsou předpokladem pro přijetí společné evropské měny.

Společně s kolegy, ministry za STAN, jsme se snažili toto téma znovu oživit ve veřejné debatě. Diskutuje se o vstupu Česka do mechanismu směnných kurzů ERM II, takového předpokoje přijetí eura. Pokud se vláda se začátkem roku 2024 rozhodne vstoupit do ERM II, mohlo by Česko, po splnění dílčích podmínek, vstoupit do mechanismu po cca 10–14 měsících. Zároveň by to odráželo naše odhodlání euro v dohledné době přijmout. Přijetí eura je pro nás jednoznačně výhodné a pomůže nejen našim firmám, ale také celé ekonomice. O připravenosti mluví i materiál Ministerstva financí, který ale trochu s podivem, na konci doporučuje do ERM II ještě nevstupovat.

Diskuse na vládě to bude jednoznačně zajímavá, a pokud si to některá ze stran, které vstup do ERM II podporují (kromě STAN také Piráti, TOP 09 a KDU-ČSL), nerozmyslí, můžeme být první vládou od roku 2004, která se k takovému kroku odhodlá. Tak nám držte palce. STAN tady dělat kompromisy nebude.

 

Autor: Martin Dvořák