Hlavní stránka Info a média Komentáře Lukáš Vlček: Sněmovna projednala zastropování cen energií

Lukáš Vlček: Sněmovna projednala zastropování cen energií

18. 9. 2022

Zastropování 6 Kč/kWh na elektřině a 3 Kč/kWh na plynu. Výdaje státního rozpočtu jsou odhadovány na 130 mld. Je to málo či hodně? Debata nemá jeden rozměr a říkat kolik mají kde jinde je nesmysl a porovnáváme pomyslné hrušky a jablka. Je to také debata o možnostech českého státního rozpočtu (toho času ve velké krizi v post Andrejo-Alenčině době rozhazování), o brždění inflace, právních a technických možnostech, rezervě pro podporu průmyslu a zemědělství a udržení zaměstnanosti atd. 

Lukáš Vlček: Sněmovna projednala zastropování cen energií

Lukáš Vlček: Sněmovna projednala zastropování cen energií

Zastropování na 1,5 Kč/kWh jsou výdaje státního rozpočtu cca 500 mld Kč (to je zhruba roční rozpočet na důchody), které si buď musíme někde půjčit či něco zrušit. Co? Investice do škol, do silnic, zajištění provozu policie a hasičů? Každých půjčených 10 mld. Kč stojí na úrocích státní rozpočet zhruba 500 mil. Kč ročně. Každých 10 mld. dluhu nás tedy ročně stojí tolik jako například stavba 5 větších škol či školek, či 50 nových hasičských aut a mohl bych pokračovat.

Nesmysl je také energetická izolce. ČR je malá a otevřená proexportní ekonomika. Dováží 70 % HDP a vyváží 73 % HDP. ČR více než jiné ekonomiky potřebuje volný trh jako základní princip pro náš hospodářský úspěch.

Z ČR se exportuje řádově 10 TWh elektřiny, naopak do ČR se importuje řádově 80 TWh zemního plynu a 100 TWh ropy a ropných výrobků. ČR je tedy silně energeticky importní země. Omezit se jen na segment elektřiny by byl příliš zúžený až nebezpečný pohled.

Autor: Lukáš Vlček