Hlavní stránka Info a média Komentáře Lukáš Vlček: Dřevo je stavebním materiálem budoucnosti

Lukáš Vlček: Dřevo je stavebním materiálem budoucnosti

1. 3. 2023

Zatímco v Česku tvoří podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě jen 1 %, ve Finsku, Norsku nebo Dánsku je to přes 60 %. Problémem jsou mimo jiné požárně-bezpečnostní předpisy, které jsou u nás daleko přísnější, než je tomu ve zmíněných zemích. A to se teď s kolegy Janou Krutákovou, Tomášem Dubským a Josefem Flekem snažíme ve spolupráci s ministrem Jozefem Síkelou změnit.

Lukáš Vlček: Dřevo je stavebním materiálem budoucnosti

Lukáš Vlček: Dřevo je stavebním materiálem budoucnosti

Většina v současnosti užívaných stavebních materiálů je vyráběna z neobnovitelných zdrojů a jejich výroba je energeticky vysoce náročná. Kdežto dřevo roste a spotřebovává oxid uhličitý, čímž přispívá ke zpomalování nárůstu jeho obsahu v ovzduší. Dřevo z dobře obhospodařovaných lesů patří k obnovitelným surovinám a jeho používání je šetrné k životnímu prostředí.

Ve výrobcích ze dřeva se navíc dlouhodobě uchovává uhlík, tím se stabilizuje jeho množství v přírodě a zmenšují se dopady globálních klimatických změn. Jeden m3 dřeva váže až 250 kg CO2. A při průměrné spotřebě 100–150 m3 dřeva na jeden dům a životnosti stavby minimálně 100 let se jedná o nezanedbatelná množství.

Přitom na místě, kde se vytěžil les za sto let vyroste nový – a ten váže další tuny skleníkového plynu. Naopak při výrobě cementu, pálení cihel a vápna nebo přepravě stavebních hmot se obrovská množství tohoto plynu pouze uvolňují.

Pro nastartování debaty o budoucnosti dřeva jako stavebního materiálu a revizi českých stavebních požárně-bezpečnostních předpisů jsme proto ve Sněmovně uspořádali odborný seminář s ministrem průmyslu a obchodu, se zástupci akademické sféry, bankovního sektoru, developerů, České agentury pro standardizaci nebo finského velvyslanectví.

Všichni jsme se shodli, že je potřeba hledat cesty, jak v naší zemi stavět udržitelněji a rychleji a s kolegy na změnách už usilovně pracujeme.