Hlavní stránka Info a média Komentáře Kovářová: Na obnovu památek půjde o 400 milionů korun více

Kovářová: Na obnovu památek půjde o 400 milionů korun více

21. 11. 2014

Sněmovní rozpočtový výbor dnes schválil návrh poslankyně Věry Kovářové (klub TOP 09 a Starostové), který posílá na obnovu kulturních památek dalších 400 milionů korun. Tento krok řeší situaci, kdy Česko získá z fondů EU na podporu kultury méně peněz než doposud, ale návrh státního rozpočtu na to dostatečně nepamatoval.
Kovářová: Na obnovu památek půjde o 400 milionů korun více

Kovářová: Na obnovu památek půjde o 400 milionů korun více

„Z evropských fondů bude možné v dalších letech opravit jen velmi úzký okruh památek, výrazně méně než v předchozím programovém období.  Přitom počet kulturních památek, jejichž obnova se neobejde bez dostatečného veřejného financování, je přibližně 40 tisíc. Proto je nutné zvýšit výdaje státního rozpočtu. A přesně o to mi ve schváleném pozměňovacím návrhu šlo,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová.

V příštím roce tak na obnovu kulturních památek půjde o 400 milionů korun více, než předpokládal vládní návrh. Peníze mezi obce, města a vlastníky kulturních památek rozdělí ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj. Pozměňovací návrh poslankyně Kovářové aktivně podpořili i Miroslav Kalousek a František Laudát, členové výboru a poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové.

Martina Týblová, tisková mluvčí TOP 09

Autor: Martina Týblová