Hlavní stránka Info a média Komentáře Koalice zažehnala krizi kvůli penězům obcí

Koalice zažehnala krizi kvůli penězům obcí

5. 5. 2012

Ještě ve čtvrtek to vypadalo, že vládní koalici, která stěží přežila rozpad Věcí veřejných, znovu zachvátí vnitřní spory.

 

Poslanci TOP 09 a Starostové začali v kuloárech mluvit o tom, že pokud ODS nepřestane blokovat zákon o rozpočtovém určení daní, nebudou mít důvod dál podporovat vládu Petra Nečase. 
 
TOP 09 chce přidat obcím a městům na úkor velkých měst – Prahy, Ostravy, Brna a Plzně. ODS to dosud odmítala. 
Podle informací Práva první schůzka premiéra s šéfem klubu TOP 09 Petrem Gazdíkem, který jako šéf hnutí Starostů a nezávislých za nové přerozdělení daní dlouhodobě bojuje, nepřinesla řešení. Smír našli až poté, co se znovu sešli i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). 
„Odstranili jsme jednáním závažné překážky, dohoda musí být dosažena a potvrzena na koaliční úrovni,“ sdělil včera Právu Nečas. 
Podle Kalouska do příštího týdne propočítají konkrétní dopady. Ustoupit podle něj musely obě strany. „Velká města se budou muset smířit s tím, že přijdou o část svých příjmů, a ostatní obce a města s tím, že dostanou méně, než jsme navrhovali. Podle mne je to ale dobrá dohoda,“ řekl Právu Kalousek. 
Gazdík popsal podmínky slovy: „Pro nás je nepřekročitelnou podmínkou, že nejchudší obec dostane devět tisíc na obyvatele. Nejsme ochotni se smířit s tím, že by to bylo byť o korunu méně.“ 
Ministerstvo financí původně navrhlo přidat obcím sedm miliard navíc z evropských dotací, 1,5 miliardy z rozpočtu a 5,5 miliardy na úkor Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Teď to bude méně. 
Podle Gazdíka by starostové měli co nejdříve vědět, s jakými příjmy mohou počítat. Zákon má platit od příštího roku. Pro TOP 09 a pro Starosty je rozpočtové určení daní klíčový problém. 
„Pakliže by ten zákon neprošel, tak by ta koalice neměla smysl, protože to je základní reformní zákon, ke kterému se koalice zavázala, že ho přijme,“ řekl Právu Gazdík. 
Poslance TOP 09 v bojové náladě podporoval šéf strany Karel Schwarzenberg. „Chápu starosty, že jim dochází trpělivost, a jsem stoprocentně na jejich straně. ODS se brání spravedlivějšímu řešení a velice se mýlí, když si myslí, že to budou protahovat donekonečna,“ řekl ve čtvrtek Právu Schwarzenberg ještě před jednáním s Nečasem. 
Původní záměr financí byl snížit poměr mezi velkými městy a menšími obcemi ze 4:1 na 3:1. Praha bere 29 600 korun na obyvatele a pětisethlavá obec 7000 korun. A podle návrhu měla Praha získat 27 800 korun a menší obec 9500 korun. 
Před časem vznikl kvůli tomu bouřlivý spor v koalici. Nečas označil Kalouskův návrh za „socialistický a jánošíkovský“. 
ODS navrhla získat všechny peníze z evropských dotací. Kalousek zase Nečasovi vzkázal, že velká města brání proto, že je v područí tamních kmotrů. Gazdík si včera také přisadil: „O peníze daňových poplatníků se zástupci ODS ve velkých městech starají jako o své vlastní.“ 
Rozpočtové určení daní je jedním z mála zákonů, který by vládě mohla pomoci prosadit soc. demokracie. „To není věc, kterou bychom tady bojkotovali, je v zájmu lidí, abychom se na tom dohodli. Jsme pro to, aby se přidalo obcím, ale ne aby se tolik bralo velkým městům,“ řekl Právu předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. 

Autor: Právo