Hlavní stránka Info a média Komentáře Karel Zitterbart: Roušková šaškárna

Karel Zitterbart: Roušková šaškárna

21. 8. 2020

Ach jo. Tohle je úplně nejvíc špatně. Díky této rouškové „šaškárně“ v budoucnu jakékoliv protiepidemické opatření a priori ztrácí důvěru. 

Karel Zitterbart: Roušková šaškárna

Karel Zitterbart: Roušková šaškárna

Jsem lékař, dětský praktik, onkolog. Podzim a zima přinesou běžné respirační infekce. Něco z toho COVID-19, více chřipka. Dle zřejmě nejpřesnějších dat je smrtnost chřipky 0,07%, COVID-19 0,6% (USA), s věkem a přidruženými nemocemi riziko vážného průběhu narůstá.

Co by měl podle mne dělat stát: testovat, testovat, testovat, nemocný v izolaci, karanténa pro rizikové kontakty. Náš stát však nedá, asi ani na podzim, více jak 25 tisíc testů denně (proč, to je na další povídání, a jak rád bych se v tom čísle mýlil).

Pak nám ale ke snížení přenosu viru SARS-CoV-2 a všech dalších virů fakt už zbývá jen rouška a sociální distanc.
A epidemiologové a politici by měli jasně doporučit, na základě důkazů, kdy a proč tato opatření zavést. V čekárně u lékaře ano. V sociálních službách ano. Pro moji tetu po léčbě chemoterapií ano. Když se bude situace s přenosem zhoršovat, pak v MHD a obchoďáku pro všechny.

Shrnuto, stran COVID-19 může být na podzim hůř. JIP se nám můžou začít plnit a za mne, ta obava je celkem reálná. Ale pak bude fakt třeba, abychom naslouchali opravdovým odborníkům. A doporučení musí být chápána s důvěrou.

Tahle parta před mikrofony však důvěru v rozumná doporučení naprosto prošustrovala. Což je pro podzim a zimu zatraceně špatná startovací pozice. 

Autor: MUDr. Karel Zitterbart, PhD.