Hlavní stránka Info a média Komentáře Kalousek přidá peníze obcím, sebere je největším městům

Kalousek přidá peníze obcím, sebere je největším městům

26. 7. 2011

Praha - Největší města si pohorší, zato menší obce na tom budou lépe než dosud. Takové změny má přinést novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení.

 

 
 
Podívejte, jak se změny v dělení daňových výnosů dotknou přímo vaší obce
 
 
"Každý občan má právo na zajištění srovnatelné úrovně veřejných služeb ze strany obcí, ale současný systém jejich financování je všem obcím neumožňuje poskytovat se stejným rozsahem i kvalitou. Proto navrhujeme takové změny, které rozdíly napříč obcemi zmírní, vysvětluje změny ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.
 
Právě změny v rozpočtovém určení daní ve prospěch menších měst a obcí požadovali partneři TOP 09 z hnutí Starostové a nezávislí.
 
Konkrétní dopad na jednotlivá města a obce si mohou zájemci prohlédnout na webu TOP 09. Jde o modelový propočet, který se může odlišovat od skutečnosti v roce 2013, kdy má zákon začít platit. Například počet obyvatel a počet žáků se vztahuje k roku 2010, čísla také nezahrnují motivační prvky v systému či daň z nemovitosti.
Čtyři největší města jsou proti
 
Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat obcí od dvou do deseti tisíc obyvatel. Celkem 6241 obcí by mělo dostat v novém systému navíc 13,5 miliardy korun.
 
Naopak daňové příjmy čtyř největších českých měst by měly od roku 2013 klesnout celkem o 4,9 miliardy korun.
 
 
Podle zástupců Prahy, Brna, Ostravy a Plzně by navržené změny v rozpočtovém určení daní ohrozily fungování základních služeb, které města poskytují. Praha by podle návrhu přišla ročně o 2,2 miliardy korun, Brno, Ostrava a Plzeň o 900 milionů korun.
Kam jde výnos z daní
 
Obce a kraje nyní mají podíl na výnosech z daně z přidané hodnoty a daně z příjmů. Kraje podle současného zákona dostávají 8,92 procenta a obce 21,4 procenta z celostátního hrubého výnosu těchto sdílených daní. Daň z nemovitosti je stoprocentním příjmem obce.
 
Výnosy některých daní se podle zákona rozdělují mezi stát, kraje a obce. Těmi jsou daň z přidané hodnoty, daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků, daň z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou podle zvláštní sazby, daň z příjmů fyzických osob samostatně výdělečně činných a daň z příjmů právnických osob.
 
 
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/clanek.phtml?id=708510

Autor: Aktualne.cz