Hlavní stránka Info a média Komentáře Jozef Síkela: Pracujeme na tom, abychom měli dostatečné zásoby plynu

Jozef Síkela: Pracujeme na tom, abychom měli dostatečné zásoby plynu

30. 5. 2022

Pamatujete si, co jste dělali v noci na 24. února, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu? Já moc dobře.

Jozef Síkela: Pracujeme na tom, abychom měli dostatečné zásoby plynu

Jozef Síkela: Pracujeme na tom, abychom měli dostatečné zásoby plynu

V bruselském hotelu v evropské čtvrti, jsem vstával kolem páté ráno, abych se připravil na svou první formální radu ministrů, zapnul jsem televizi, uviděl záběry ruských tanků přejíždějící hranice na Ukrajinu a v tu chvíli mi bylo jasné, že se změnil svět. Svou účast na radě ministrů jsem zrušil a ještě dopoledne odletěl zpět na krizový štáb ministerstva průmyslu a obchodu do Prahy.

České republiky se ruská agrese bezprostředně nedotýkala. Dalo se ale tušit, že tentokrát rozpoutal ruský diktátor Vladimir Putin konflikt, který bude mít vážný dopad na celou Evropu. Na válku se Putin připravil a jako jednu ze svých zbraní užívá také energetiku. A Česká republika byla proti této ruské zbrani bezbranná.

Může za to nečinnost minulých vlád v čele s našimi energeticky nebezpečnými předchůdci vedenými Andrejem Babišem. Ti energetickou bezpečnost zanedbali trestuhodně. Z toho vyplývá současná energetická závislost na Rusku, odkud dovážíme více než 95 procent zdejšího zemního plynu a téměř 50 procent ropy.

24. února bylo v tuzemských zásobnících okolo 750 milionů metrů krychlových zemního plynu. Kdyby Putin vypnul dodávky do Evropy, vystačilo by nám tak na měsíc a následovaly by velmi vážné problémy pro český průmysl a v důsledku toho pro celou zemi.

Tehdy bylo také jasné, že ještě několik týdnů bude trvat topná sezóna a do zásobníků tedy nebude možné vtláčet další plyn ke tvorbě zásob na příští zimu. Do konce března klesly zásoby plynu až na 458 milionů metrů krychlových, což odpovídá přibližně 15 procentům kapacity zásobníků.

Vše navíc komplikoval fakt, že cena plynu byla (a stále je) výrazně vyšší než v předchozích letech a že obchodníci mají na plně liberalizovaném trhu slabší motivaci se plynem zásobovat.

Tohle všechno bylo nutné vyřešit. My jsme také ihned po začátku ruské agrese začali plánovat státní nákup plynu.

Trhy však byly tak rozkolísané, že pustit se do nákupu okamžitě by mohlo dopadnout katastrofálně a my se šeredně přeplatili. Rozhodně jsem se tedy nehodlal řídit nesmyslnými výkřiky opozice v čele s poslancem Andrejem Babišem, který vyzýval k nákupu plynu ve dny, kdy jeho cena dosahovala historického maxima. Plyn jsme tedy nakoupili ve chvíli, kdy to bylo výhodné. Oproti Babišovým radám jsem ušetřil přibližně čtyři miliardy korun.

Okamžitě po začátku ruské agrese jsme byli v kontaktu s obchodníky s plynem, abychom našli způsob, jak je motivovat k nákupům zásob před příští zimou. Postupně jsme tedy v jejich prospěch záruky vyřešili u OTE a hlavně jsme vydali krizové opatření, prostřednictvím kterého jim s nákupy plynu finančně pomáháme.

Prostřednictvím něj jsme také státu zajistili vliv nad následným rozprodáním takto naskladněného plynu. Ten tedy bude muset být vyskladněn postupně po celou topnou sezónu a ne najednou.

Zpětně víme, že zásobníky s plynem napříč Evropou si pronajala ruská společnost Gazprom a nechal je schválně prázdné, aby Putinovi umožnil vydírat EU v rámci energetické války. To tak také zvýšilo tlak na růst ceny a Evropskou unii vystavilo hrozbě nedostatku plynu.

Něco takového se nesmí opakovat – ani v Německu, ani u nás. Připravili jsme proto opatření UIOLI (Use it or lose it), na základě kterého budou obchodníci s plynem muset využít kapacitu v plynových zásobnících, jinak o ni přijdou a bude si ji moci pronajmout někdo jiný.

Jaký je výsledek našeho postupu? K 20. květnu bylo v tuzemských zásobních více než 1,5 miliardy metrů krychlových plynu. Tyto zásoby by nám bez omezení měly vydržet do konce září.

Zásoby zemního plynu v České republice vzrostly od 1.4. nejvíce v Evropě. Zásobníky se plní nejrychleji minimálně od roku 2015, například oproti loňsku je jarní nárůst tuzemských zásob plynu vyšší až padesátkrát.

Uvědomuji si, že toto je teprve začátek. A k nápravě toho, co minulá energeticky nebezpečná vláda zanedbala, nás čeká ještě spousta práce. Ten základní cíl, tedy zajištění co největších zásob plynu před příští zimou, se nám ale zatím plnit daří.

Autor: Jozef Síkela