Hlavní stránka Info a média Komentáře Jozef Síkela: Jsme v energetické válce s Ruskem

Jozef Síkela: Jsme v energetické válce s Ruskem

1. 7. 2022

Jsme v energetické válce s Ruskem. Postavili jsme se čelem k naší morální povinnosti podpořit svobodnou, demokratickou zemi proti invazi ruského diktátora Vladimira Putina a jeho armády.

Jozef Síkela: Jsme v energetické válce s Ruskem

Jozef Síkela: Jsme v energetické válce s Ruskem

Jak vidíme i na aktuální epizodě této války, tedy na omezení dodávek ruského plynu přes plynovod Nord Stream, ruský prezident Vladimir Putin zneužívá energetiku jako zbraň. Navyšuje ceny plynu tak, jak se mu to hodí. A nám tím ublížil.

Z této války pro nás plynou dvě hrozby. Tou první, a nejzávažnější, je hrozba úplného odstřižení České republiky od dodávek plynu. To by mělo velmi vážné důsledky na české domácnosti, český průmysl a místní infrastrukturu jako takovou. Druhá hrozba, kterou před nás Putin postavil se týká cen energií. Putinova válka žene nahoru ceny plynu, od kterých se odvíjí ceny elektřiny. A ty se vyšplhaly do bezprecedentních výšin.

Přestože nám minulá, energeticky nebezpečná vláda Andreje Babiše nezanechala vůbec žádnou obranu proti Putinově zbrani, té první hrozbě v podobě odstřižení od dodávek plynu, jsme se dokázali úspěšně postavit.

Výsledek je následující: V tuzemských zásobnících jsou 2 miliardy a více než 200 milionů kubíků plynu. A Česká republika je z hlediska energetické bezpečnosti ve výrazně komfortnější pozici, než byla na konci března, kdy ruský diktátor začal poprvé hrozit odstřižením Evropy od plynu. Kapacita tuzemských zásobníků je tak naplněna přibližně na 66 procent. Tyto zásoby při současné spotřebě vydrží až do ledna. Při omezování výrazně déle.

Tuzemské zásobníky se nám daří plnit nejrychleji od roku 2015, kam sahají naše data. Uvedu konkrétní číslo – letos od 1. dubna do půlky června tuzemské zásoby vzrostly o 1 miliardu a šest set milionů kubíků, v tom samém období loni za minulé vlády vzrostly o 450 milionů. To znamená přibližně tři a půl krát pomaleji.

Je to výsledek naší aktivity směrem k posílení energetické bezpečnosti pro příští topnou sezónu. Podnikali jsme konkrétní kroky v podobě pomoci obchodníkům s plynem při jeho nákupu a také jsme provedli změny legislativních opatření a zpřísnili pravidla pro zacházení s kapacitou v tuzemských zásobnících.

Zdejší zásoby rostly velmi rychle i ve srovnání s ostatními státy Evropy. Od dubna tohoto roku vzrostly více než čtyřikrát. V žádné zemi Evropy nevzrostly zásoby za tu dobu více než dva a půl krát. V přepočtu na počet obyvatel je nárůst zásob v plynu v České republice třetí nejvyšší v Evropě. Celkové české zásoby přepočtené na počet obyvatel jsou páté největší v Evropě, zatímco k 1.4. byly až jedenácté největší.

V žádném případě jsme ale nepodcenili ani druhou hrozbu, týkající se cen energií. Opět – naše situace není vůbec jednoduchá – minulá vláda za sebou nechala rekordní deficit. Loni zadlužila Českou republiku nejvíc ze všech zemí Evropské unie.

Při vědomí těchto velmi omezených zdrojů ve státním rozpočtu a velmi citlivé ekonomické situace danou vysokou inflací jsme proto připravili řešení, která nám připadají jako nejvhodnější. Ten soubor nazýváme podle toho, na co opatření reagují. Tedy válečný balíček.

Vláda se shodla, že na pomoc v rámci balíčku rozdělí až 66 miliard korun. Jedním z opatření, které plánujeme, je již zmiňovaný speciální tarif pro domácnosti. Výše podpory se bude odvíjet od rozhodnutí vlády. Stát na základě něj poskytne odběratelům slevu podle toho, na co plyn nebo elektřinu využívá.

Na tarif poskytneme 27 miliard korun. Další přímou pomoc pro domácnosti bude zahrnovat odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Na to vláda poskytne 23 miliard. Dalších až 10 miliard korun bude na teplárenství, 3,6 miliardy na podporu kotelen a 2 miliardy na kompenzace nepřímých nákladů.

Co to znamená pro domácnosti? Všechna pomoc má jednu výhodu – velmi jednoduchou a rychlou administraci. Nikdo nebude muset chodit na žádné úřady, o nic žádat. Pomoc od státu dostane automaticky. Naše pomoc taky bude naprosto transparentní. Každý odběratel najde přesnou výši slevy, kterou od státu dostane, na faktuře. Až vláda rozhodne o posledních detailech naší pomoci, dostanou domácnosti od státu příspěvek na energie až 16 tisíc korun.

Na energetickou krizi reagujeme také tím, že provádíme nutné, často několika miliardové, investice do infrastruktury, abychom tak posílili naši energetickou bezpečnost. Nakoupili jsme za stát plyn. A ve spolupráci s firmou ČEZ jsme získali pro stát část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku.

Jak jsem uvedl, jsme v energetické válce s Ruskem. Vláda se snaží proti výpadům Vladmira Putina naši zemi bránit, jak jen to je možné. Tato energetická válka ale – tak jako každá válka – bolí.

Putin zneužívá energetiku jako zbraň v této válce k tomu, aby podlomil naši podporu Ukrajiny a získal tuto zemi pro sebe. A pokud se mu to povede, víme, co udělá příště? Jsme si jisti, že nenapadne právě nás? Podpořit Ukrajinu a zastavit Putina je tedy nejen naše morální, ale také strategická povinnost. A tu naše vláda plní.

Autor: Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu