Hlavní stránka Info a média Komentáře Jozef Síkela: Bez ruského plynu to zvládáme

Jozef Síkela: Bez ruského plynu to zvládáme

30. 3. 2023

Dnes už si to můžeme říct naplno. Zvládli jsme uplynulou zimu i bez dodávek ruského plynu. A podíleli jsme se na tom všichni. Rozhodujícím faktorem totiž bylo to, že jsme dokázali výrazně snížit spotřebu plynu a ušetřit ho přibližně pětinu oproti předešlým zimám.

Jozef Síkela: Bez ruského plynu to zvládáme

Jozef Síkela: Bez ruského plynu to zvládáme

Ještě loni byla naše závislost na plynu z Ruska téměř stoprocentní. A Rusko toho využívalo, jak jen mohlo. Snižováním dodávek a různými manipulacemi vyhnalo cenu plynu až na do té doby těžko představitelnou úroveň.

Velkým motorem tohoto růstu byly obavy, že Evropa se bez plynu z Ruska nedokáže obejít. Nám se ale podařilo prokázat opak. Česká republika je toho tím nejlepším příkladem. Jediným místem, kudy k nám nyní může téct plyn z Ruska, je stanice Lanžhot na hranicích se Slovenskem. Od začátku roku tudy žádný plyn neprotekl, ani kubík. Nula. My si vystačíme s dodávkami plynu přes Německo, kudy od začátku roku přiteklo 1 153,5 milionu kubíků plynu. Z Německa  k nám proudí dodávky z Norska a také LNG z Belgie a Nizozemska.

Kromě snížení spotřeby plynu tedy v tom, že jsme zvládli zimu i bez ruského plynu, sehrála roli i vládní opatření a naše schopnost nahradit plyn z Ruska dodávkami z alternativních zdrojů. Velmi důležité je také to, že ačkoliv jsme se během zimy museli obejít bez plynu z Ruska, jsou současné zásoby vysoce nadprůměrné oproti předešlým rokům. Jsme proto ve velmi dobré výchozí pozici, abychom se dokázali připravit také na nadcházející zimu. To je výsledkem snahy naší vlády pomoci s naplňováním tuzemských plynových zásobníků před touto zimou.
Loni v listopadu dosáhly tuzemské zásoby rekordní úrovně, naplnit se je podařilo na více než 99 procent a zásadní roli v tom sehrála vládní opatření. Ať už přímý státní nákup plynu, finanční výpomoc obchodníkům s plněním zásobníků nebo opatření, které zabránilo blokování volných kapacit v zásobnících.

Cena energií klesá
Tyto optimistické vyhlídky a rostoucí jistota, že se Evropa dovede bez plynu z Ruska obejít, vedou k poklesu jeho ceny na trzích. Už od začátku března se cena plynu drží pod částkou 50 euro za MWh, sedmkrát méně než v září. Podobně klesá také cena elektřiny. Pokles cen energií na trzích se brzy projeví také v cenách pro zákazníky. Je však nutné si uvědomit, že obchodníci nakupují zásoby energií postupně, a hlavně do zásoby. Plné propsání cen na trzích do cen pro zákazníky tedy bude mít mírné zpoždění. My však děláme vše pro to, aby k tomu opravdu došlo co nejdřív. 

To, že jsme uplynou zimu bez dodávek plynu z Ruska zvládli, neznamená, že máme vyhráno. Česká republika bývala skoro stoprocentně závislá na dodávkách plynu z Ruska a nahrazování tak obrovského množství dodávek plynu je složitý proces. Proto musíme nadále přistupovat ke spotřebě plynu zodpovědně. Pokud si před příští zimou chceme vytvořit dostatečné zásoby plynu, je nutné, aby jeho spotřeba letos zůstala podobná jako loni.

Zatím se to daří – během ledna a února jsme oproti loňskému, již tak dost úspornému roku, snížili spotřebu o 13 procent. Já vám proto za každý ušetřený kubík upřímně děkuji.