Hlavní stránka Info a média Komentáře Josef Bernard: EET? Cirkus za dvě miliardy ročně

Josef Bernard: EET? Cirkus za dvě miliardy ročně

13. 5. 2022

Deset dní čistého času. Takovou dobu stráví každý rok podnikatelé v Česku tím, že vyřizují nejrůznější úřední záležitosti. Rozhodně nemáme v této zemi málo předpisů a zákonů, přehnaná byrokracie podnikatele naopak spíš dusí. Do voleb jsme šli s tím, že to chceme změnit, že chceme administrativní zátěž snižovat. A EET takovou zbytečnou zátěží bezesporu je.

Josef Bernard: EET? Cirkus za dvě miliardy ročně

Josef Bernard: EET? Cirkus za dvě miliardy ročně

Vládou schválený návrh počítá s úplným zrušením elektronické evidence tržeb, nezachovává ani dobrovolnost (dobrovolně evidujících podnikatelů je asi 50 tisíc, většina z nich ale ze setrvačnosti). Proč jsme se tak rozhodli? Dobrovolnost by musela přinést výhody, pro stát i pro podnikatele. Jak jsme si ale v debatě se zástupci profesních a podnikatelských sdružení ověřili, žádné takové benefity zkrátka neexistují.

Ba právě naopak. Ústavní soud zrušil povinnost evidovat bezhotovostní platby, právě jejich počet ale v posledních letech - i v důsledku covidové pandemie - prudce vzrostl. Nyní představují asi 80% podíl na veškerých platebních transakcích. Jinými slovy celý tento cirkus, který prosadila minulá vláda Andreje Babiše, by dál fungoval kvůli 20 % plateb. A “zábava” by to byla poněkud drahá. Podnikatele stojí provoz a aktualizace pokladních zařízení každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Na straně státu jsou pak náklady asi půl miliardy. Dohromady dvě miliardy, a to rozhodně nejsou malé peníze. Není lepší investovat je smysluplněji? Naše odpověď je jasná: ano a konec povinnosti elektronické evidence tržeb.

Autor: Josef Bernard