Hlavní stránka Info a média Komentáře Jiří Večerka: Nový volební systém je spravedlivější a motivuje strany ke spolupráci

Jiří Večerka: Nový volební systém je spravedlivější a motivuje strany ke spolupráci

29. 5. 2021

Jiří Večerka z mSTAN shrnuje ve svém komentáři schváenou novelu volebního zákona. Přestože měli poslanci a senátoři takříkajíc „šibeniční” termín, podařilo se najít kompromis a v květnu byla novela volebního zákona podepsána prezidentem republiky.

Jiří Večerka: Nový volební systém je spravedlivější a motivuje strany ke spolupráci

Jiří Večerka: Nový volební systém je spravedlivější a motivuje strany ke spolupráci

Co se tedy pro volby do poslanecké sněmovny změnilo?
Zvýhodněné koalice: Výraznou proměnou prošly aditivní klauzule pro koalice. Jedna strana bude i nadále potřebovat pro vstup do sněmovny alespoň 5 % všech odevzdaných hlasů, dvojkoalice ale už nebude potřebovat 10 %, ale pouze 8 % všech hlasů, a trojkoalice a větší uskupení už nebudou potřebovat 15 - 20 %, nýbrž pouze 11 % všech odevzdaných hlasů. Snížení uvedených procentuálních hranic může strany motivovat k širší spolupráci.

Rovnost hlasů voličů: Dost možná tou nejpodstatnější změnou je však změna metody pro přepočet odevzdaných hlasů na jednotlivá křesla ve sněmovně. Dosavadní systém zvýhodňoval vetší a úspěšnější strany a vedl mnohdy k neobhajitelným rozdílům mezi vahou jednotlivých hlasů. Nepoměr síly hlasů se ukázal v posledních volbách, kdy pro zisk jednoho poslaneckého křesla potřeboval STAN bez mála 44 tis. hlasů, zatímco ANO stačilo „pouhých” 19 tis. hlasů. Do nedávna platící D’Hondtovu metodu tak vystřídá tzv. Imperialiho kvóta, ta sice také zvýhodňuje úspěšnější strany, nicméně o poznání mírněji.

A co nyní?
Přestože tak můžeme vidět jistý posun k větší rovnosti hlasů, může se výsledná novela jevit v mnoha ohledech jako promarněná šance na opravdovou změnu. Pro mnohé se mohla váha jednotlivých hlasů narovnat více, dle jiných neměly být zachovány volební kraje. A dle mého je velká škoda, že se nepodařilo prosadit korespondenční hlasování.

Co je však třeba mít na paměti, je, že novela je výsledkem konsenzu napříč názorovým spektrem celého parlamentu učiněném v krátkém časovém období. Je otázkou, jak se změny volebního zákona projeví v budoucích volbách. Co se ovšem ví už nyní, je to, že potenciálním koalicím se zmírnily překážky pro vstup do sněmovny a že hlasy jednotlivých voličů si budou zase o něco rovnější. A co víc, že debata o tom, jak bychom měli volit naše zástupce v parlamentu, je stále živá.
 

Autor: Tomáš Pergl