Hlavní stránka Info a média Komentáře Jarmila Levko: Manželství párů stejného pohlaví? Já říkám ano

Jarmila Levko: Manželství párů stejného pohlaví? Já říkám ano

9. 6. 2022

Dostala jsem řadu mailů, ve kterých mě žádáte, ať hlasuji proti novele Občanského zákoníku umožňující uzavření manželství párů stejného pohlaví. Ale i řadu mailů, ve kterých mě žádáte, ať hlasuji pro. Vysvětlím svůj pohled na věc...

Jarmila Levko: Manželství párů stejného pohlaví? Já říkám ano

Jarmila Levko: Manželství párů stejného pohlaví? Já říkám ano

Rozumím odpůrcům novely zákona, kteří se dovolávají tradiční rodiny jako jediné možné varianty. Přece jen není to tak dlouho, kdy byla homosexualita zcela tabu a tvářili jsme se, že neexistuje. Proto je i dnes stále uzákonění manželství pro páry stejného pohlaví pro řadu lidí nepřijatelné.

Položme si ale otázku: čím nás, heterosexuální populaci, tento zákon ohrožuje? Co se změní v našich rodinách? Jsem si jistá že nic. Naše rodiny budou fungovat (nebo nefungovat) stejně - některé lépe, jiné hůře. Naše děti budou stále naše milované děti, o které se staráme, jak nejlépe umíme.

Manželství pro všechny je uzákoněno už ve 31 zemích světa. Mimochodem, víte, že finská premiérka Sanna Mirella Marin vyrůstala se dvěma maminkami? A jaká je to výjimečná a úspěšná žena! To je důkaz, že harmonické prostředí vhodné pro výchovu potomka mohou vytvořit i dvě ženy nebo dva muži. Stejně tak v klasických rodinách není harmonické prostředí pro výchovu dětí automaticky zaručeno.

Tato novela občanského zákoníku není o tom, jak má vypadat manželství. Je o toleranci a občanském soužití. O toleranci většinové společnosti k menšině, které možná nerozumíme, ale to neznamená, že by neměla mít stejná práva jako my. Sexuální orientace je něco, co si nevybíráme. Nejde „léčit“ a výchova v rodině na ni nemá vliv. Není to móda, ale něco, co tu bylo vždy bylo, je a bude. A tato menšina má právo na důstojný život.

Já novelu občanského zákoníku svým hlasem rozhodně podpořím.

Autor: Jarmila Levko