Hlavní stránka Info a média Komentáře Hana Naiclerová: Správa daní musí být jednoduchá a efektivní

Hana Naiclerová: Správa daní musí být jednoduchá a efektivní

15. 9. 2021

„Když jsem začínala podnikat, bylo čerstvě po sametové revoluci a zakládaly se první firmy a rodinné firmičky. Za těch dalších asi 30 let jsme prošli spoustou změnou zákonů a pravidel. Vím tedy, jak je za současné legislativy těžké dostát všem zákonům a předpisům, kolik to zabere času, peněz a sil. Je doloženo, že poplatníci ročně stráví 230 hodin plněním svých povinností. Což je čtyřikrát více než například v Estonsku a o 50 procent více, než činí evropský průměr,“ říká Hana Naiclerová, která kandiduje v parlamentních volbách za koalici Piráti a Starostové v Olomouckém kraji z páté pozice.

Hana Naiclerová: Správa daní musí být jednoduchá a efektivní

Hana Naiclerová: Správa daní musí být jednoduchá a efektivní

Hana Naiclerová je aktivní protikorupční politička a velká prostějovská srdcařka. Je také kandidátkou Pirátů a Starostů do Poslanecké sněmovny v Olomouckém kraji na pátém místě. Ve svém rozhovoru popisuje své životní úspěchy i důvody, proč chce proti korupci bojovat i v Parlamentu.

Možná začnu trochu ze široka, ale jaký impuls Vás vedl k tomu, začít se aktivně podílet na politickém životě v Prostějově?
V Prostějově celý život žiji, pracuji, podnikám, vychováváme děti. Proto pro mě bylo vždy samozřejmé alespoň trochu sledovat co se ve městě děje. Když jsem se ale začala o místní politiku zajímat víc, nedalo mi to a chtěla jsem svým dílem pomoct k tomu, aby tady došlo ke změně. To byl ten hlavní impuls. Pokusit se, aby to v Prostějově konečně normálně fungovalo.

Čím víc jsem do toho pronikala, tím víc jsem byla v šoku, kolik kauz a průšvihů v Prostějově je, co všechno se dělá nezákonně, v čem všem jde radnice na ruku kamarádům politiků a úředníků. Člověk, co to nesleduje může být v blažené nevědomosti. Má pocit, že město vysadilo dost tulipánů, v létě udělalo koncert slavné zpěvačky a všechno je v pořádku. V místním Prostějovském Večerníku, který ovládají radniční politici, si navíc takový člověk přečte, jak dobře vedení města vládne, a zlá opozice jenom škodí… Jenže to je všechno jenom iluze.

Za dobu Vašeho působení, jste se jistě nesčetněkrát setkala s neochotou nebo nesouhlasem ze strany vedení města, před dvěma lety Vám někdo polil auto barvou. Spojujete to nějak se svým politickým působením?

Určitě to byl způsob zastrašování a odplaty za moje politické působení v zastupitelstvu. Proč by někdo jinak měl motivaci mi zničit, ale neukrást auto? Jinak žijeme s manželem docela normální život, já jsem profesí účetní, on stavař, vychováváme tři děti, tři psy, o víkendech jezdíme na chatu u Rýmařova. Opravdu kromě práce v zastupitelstvu neexistuje žádný jiný důvod, proč by mi tohle někdo měl udělat.

Jaká témata jsou podle Vás aktuálně pro Prostějov nejdůležitější? Co by se mělo co nejdříve dořešit?

Kdybych měla vypíchnout dvě témata, která jsou pro stát i pro města včetně Prostějova klíčová, je to vzdělávání a životní prostředí. Pokud nebudeme dýchat čistý vzduch a pít čistou vodu, nebudeme zdraví; a pokud nebudeme rozvíjet své vzdělávání, nebudeme konkurenceschopní ani ekonomicky. A upřímně – co dělá vedení Prostějova v těchto dvou oblastech? Jak město jako zřizovatel řídí své základní školy, jak jim pomáhalo zvládat distanční výuku, zapojovat do ní všechny žáky? Nijak.

Další velké téma je třeba bydlení – prostějovská radnice měla roky nezákonná pravidla pro výběr nájemníků do městských bytů, protiprávně od lidí vybírala poplatek jenom za to, že si podali žádost o pronájem městského bytu. Kdyby na to před dvěma lety neupozornil můj kolega z hnutí STAN Petr Ošťádal a Ministerstvo vnitra potom nepřišlo na kontrolu, vybírali by ten poplatek za byty doteď. Druhá věc pak je, že město se o svůj majetek vůbec nestará, neopravuje svoje nemovitosti. Nebo doprava – kolik let město otálelo s přípravou severního obchvatu? Až díky našemu upozorňování začalo vykupovat pozemky.

Jakožto opoziční politička, na co ze své práce jste nejvíce hrdá? Čeho se Vám za poslední roky podařilo dosáhnout a na co dalšího byste se chtěla zaměřit?

Víte, když jste v opozici proti vládnoucím politikům, jaké máme v Prostějově, tak moc není prostor dělat pozitivní politiku a vymýšlet, co by se v oblasti mělo zlepšit a jak by se co mělo řešit. V Prostějově to léta funguje tak, že když něco navrhne opozice, je to automaticky odmítnuto, ať už se jedná o cokoliv, může jít o sebekonstruktivnější návrh. Když kolega zastupitel Martin Hájek navrhoval, aby město rozjelo stipendijní programy pro studenty, koalice nechala dokonce vypracovat analýzu, proč to není potřeba! Prý že stačí, když si každý individuálně požádá o dotaci – a reálně si žádá jeden člověk, protože o tom nikdo ze studentů neví.

Naopak těžiště práce opoziční zastupitelky je v tom brzdit ty nejhorší nápady radniční koalice, bránit největším průšvihům a vyhazování peněz, upozorňovat na to, co se dělá špatně, a tím přispívat k tomu, aby se to v budoucnu dělalo lépe, a aby veřejnost měla dost informací, jak město hospodaří.

V tomto ohledu za svůj největší úspěch považuji svou činnost v souvislosti s dotacemi hokejovému klubu LHK Jestřábi. Díky tomu, že jsme s kolegou zastupitelem Františkem Filoušem jednou během jednání zastupitelstva zjistili, že klub má exekuce, tak se podařilo zastavit dotaci tomuto klubu, kterou by nejspíš zabavil exekutor. Město tak ušetřilo. A díky našemu dalšímu tlaku radnice podala trestní oznámení a šéf hokejového klubu Tomiga byl odsouzen za dotační podvod. Ale jinak je úspěchem i to, že se podaří upozornit na něco, co by na radnici nejraději chtěli ututlat. Třeba když jsem díky dotazům na Ministerstvo pro místní rozvoj zjistila, že kvůli bývalé primátorce a dnešní náměstkyni Raškové Prostějov přišel o dotaci 13,5 milionu korun.

Získala jste Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci, co pro Vás toto ocenění znamená?

Moc si Ceny za odvahu vážím. V Prostějově jsem zažívala v souvislosti se svou činností v zastupitelstvu šikanu různého druhu ze strany vedení města. Je pak moc fajn vidět, že si mé práce někdo všiml a vnímá ji pozitivně.

I to předávání Ceny bylo moc příjemné. Viděla jsem naději, že boj za pravdu a proti korupci má smysl. Povídala jsem si s lidmi z různých koutů země, kde řeší podobné kauzy. Vždy je to běh na dlouhou trať, a ne vždy se podaří vyhrát. Jakákoliv snaha o nápravu ale má smysl a je důležité nemlčet.

Kandidujete v Olomouckém kraji na společné kandidátce Pirátů a Starostů do Poslanecké sněmovny, co voličům nabízíte?

V politice převažuje skupina mužů 50+, a nic proti nim, ale na tématech, která se ve sněmovně řeší je to prostě poznat. Ve veřejných funkcích chybí lidé s odlišnými životními zkušenostmi, muži i ženy, mladší i starší, starostové i opoziční zastupitelé.

Takže se vůbec neřeší otázky, které třeba trápí mladé lidi, jako je kvalita vzdělávání, financování vysokých škol a vědy, nedostatek bydlení na vysokoškolských kolejích a jejich špatná kvalita anebo stále rostoucí ceny nájmu bytů.

Neřeší se ale ani otázky péče o děti anebo o staré lidi, protože to jsou věci, které řeší primárně ženy. Jenom se zamyslete, kolik volebních období nebyla Poslanecká sněmovna schopna a ochotna schválit zrušení kojeneckých ústavů, protože pro poslance, kteří o tom rozhodují, prostě nejsou děti vyrůstající v ústavech priorita.

Nabízím chuť a vůli tyto opomíjené problémy řešit.
 

Jste ekonomka, sama jste pondikala... Co říkáte daňový systém v Česku?

Správa daní nás ročně stojí více než 10 miliard korun. Podle mezinárodních srovnání je správa daní pro adresáty v Česku jednou z nejnáročnějších v evropském měřítku. V České republice totiž daně a povinné pojistné vybírá jak Finanční správa, tak i Správa sociálního zabezpečení a dalších sedm samostatných zdravotních pojišťoven. Přičemž každá z institucí využívá vlastní formuláře a vlastní postupy pro správu a kontrolu povinností. To se musí změnit.

Určitě by bylo řešením placení daní na jednom místě a naše koalice Pirátů a Starostů má ve svém programu využití potenciálu portálu MOJE DANĚ, kde by se na jednom místě platily jak daně, tak i pojistné, což by umožnilo snížit administrativu výběru, správy a kontroly těchto daní a odvodů. Co se týče EET, myslím, že je na čase vyhodnotit neefektivnost tohoto opatření. Jsem proti zavedení 3. a 4. vlny EET a budu usilovat o zrušení této elektronické evidence tržeb i u podnikatelů z 1. a 2. vlny. 

Myslím, že se jedná o obrovskou zátěž pro podnikatele bez kýženého efektu pro výběr daní. I když se vám to může zdát jako nevýznamná drobnost, ale chtěla bych se také spolupodílet na návrhu, který by automaticky zajistil po podání přiznání k dani na finanční úřad i zveřejnění výkazů v obchodním rejstříku a podnikatelé tak nebyli nucení zbytečně posílat ty stejné výkazy sami, když už je státu jednou odevzdali. Každý počin, který ušetří podnikateli čas a peníze, se počítá. U daně z příjmu by bylo dobré umožnit zvýhodněné zdanění pro kratší úvazky či tzv. dohodáře, aby se tak úniky z šedé zóny vrátily zpět do systému, navíc by to lépe motivovalo maminky na mateřské dovolené nebo i poplatníky v exekuci k tomu, aby se jim vyplatilo pracovat.

Jedním z velmi důležitých bodů v oblasti financí je důsledná kontrola vnitropodnikových plateb a nelegálních praktik v daňové optimalizaci tak, aby férová část zisků byla zdaněna v Česku a zisky nadnárodních společností tak nebyly vyváděny do daňových rájů, jak jsme toho v současné době svědky.

Prvním způsobem je tzv. strategický transfer pricing.  Systém spočívá v tom, že si jednotlivé subjekty, které jsou součástí stejné nadnárodní společnosti, mezi sebou prodávají zboží a služby za ceny, které neodpovídají normálním cenám na trhu, a to umožňuje přesunout část zisku do jiné země. 

Dalším je registrace movitých aktiv v daňových rájích. Při tomto postupu si nadnárodní společnost vytvoří dceřinou společnost v některé zemi z daňových rájů, kde je nulová korporátní daňová sazba, a přesune do této své dceřiné společnosti své intelektuální vlastnictví, například své patenty. Zbytek nadnárodního koncernu pak platí této dceřiné společnosti vysoké poplatky za využívání těchto patentů a tím se přesune zisk právě do tohoto daňového ráje, aniž by se tam přesunula jakákoliv reálná ekonomická aktivita. 

Třetím způsobem je tzv. debt-shifting, při kterém si jednotlivé subjekty nadnárodní společnosti mezi sebou půjčují peníze i přesto, že nic takového nepotřebují, a následně za to platí úroky, které patří ve většině zemí mezi daňově odečitatelné položky.

Všechny tyto vyjmenované způsoby jsou nelegitimní a na hraně či často za hranou zákona a mezinárodních daňových pravidel. Nicméně je těžké v současném zastaralém systému mezinárodního zdanění proti těmto způsobům efektivně bojovat.


Hana Naiclerová,
ekonomka, zastupitelka města Prostějova, protikorupční bojovnice

Autor: Filip Reinöhl