Hlavní stránka Info a média Komentáře Hana Naiclerová: Daně zvýšit musíme, nemůžeme se dál zadlužovat na úkor našich dětí

Hana Naiclerová: Daně zvýšit musíme, nemůžeme se dál zadlužovat na úkor našich dětí

1. 3. 2023

V rámci vládní koalice v současnosti probíhá intenzivní diskuze o tom, jak má vypadat daňová soustava v České republice. Poslankyně za hnutí Starostové a nezávislí, členka rozpočtového výboru Hana Naiclerová popsala, jakým směrem se jednání ubírají. Hnutí STAN si uvědomuje, že na prvním místě je třeba hledat úspory, teprve poté rušit daňové výjimky, a až nakonec přistoupit ke zvedání daní. „Vzhledem ke stavu veřejných rozpočtů se tomu ale nevyhneme,“ vysvětluje v rozhovoru Hana Naiclerová.

Hana Naiclerová: Daně zvýšit musíme, nemůžeme se dál zadlužovat na úkor našich dětí

Hana Naiclerová: Daně zvýšit musíme, nemůžeme se dál zadlužovat na úkor našich dětí

Paní poslankyně, je skutečně nutné zvyšovat daně?
Ano. Ekonomická situace, ve které se naše země nachází, je špatná. Státní rozpočet je dlouhodobě v deficitu, který nechceme dál prohlubovat. Znamenalo by to další zadlužování na úkor budoucích generací. Každoroční deficit státního rozpočtu také znamená, že platíme obrovské miliardy na úrocích. Zadlužování tedy nepovede pouze k budoucím výdajům našich dětí, ale i k nižším důchodům pro dnešní pracující.

STAN – ale i mnozí další – ale volají především po úsporách, po snížení výdajů
Jistě, primární pro nás jsou a budou úspory. Stát musí snižovat své výdaje, musí být dobrý hospodář a musí šetřit. Na druhou stranu také potřebujeme, aby stát investoval – do vzdělání, do dopravní infrastruktury, do vědy. Ale i do lidí: pokud chceme, aby naše děti učili dobří učitelé a pro stát pracovali kvalitně i jeho další zaměstnanci, musíme je adekvátně zaplatit. To není žádný luxus, to vše je potřeba pro to, aby stát dobře fungoval. A proto se ani zvýšení daní nevyhneme – pokud alespoň chceme udržet veřejné služby na současné úrovni. 
Navíc strukturální deficit ČR je zhruba 200 až 250 miliard, úsporami ho lze snížit o desítky miliard – a to podle nás nestačí. Jako STAN hledáme taková opatření, která by pomohla deficit snížit alespoň o 150 miliard.

Které daně byste tedy konkrétně chtěli zvyšovat?
V první řadě se věnujeme rozsáhlé revizi daňových výjimek. Existuje řada daňových výjimek a slev na dani, které při hlubším zamyšlení nedávají smysl, byť ho třeba měly v době svého zavedení. Například u daně z přidané hodnoty chceme provést revizi zboží a služeb, které jsou ve snížených sazbách. Není rozumné, že v nejnižší desetiprocentní sazbě jsou opravy jízdních kol, návštěvy lázní a saun nebo kadeřnické služby. A pak jsou tu určité mezery v daňových zákonech. Třeba stále neexistuje spotřební daň z elektronických cigaret nebo z nikotinových sáčků, které jsou v současnosti oblíbené dokonce i u nezletilých. Také bychom chtěli spotřební daní zatížit výrobky s obsahem THC.

A co tolik zmiňovaná daň z nemovitých věcí, bude se zvyšovat?
Daň z nemovitých věcí máme jednu z nejnižších v civilizované Evropě, její výše je směšná. Vede k tomu, že se vyplatí spekulovat a vlastnit spoustu prázdných nemovitostí, které vlastníci nechávají ležet ladem, a obce ani stát z toho nic nemají. To pak zvyšuje cenu bydlení: a mladé rodiny si dnes nemůžou dovolit nejenom vlastní bydlení, ale už často ani placení vysokého nájemného. Jako hnutí STAN v rámci koaličních jednání proto chceme daň z nemovitosti zvýšit. Ráda bych ale čtenáře uklidnila, není se v případě daně z nemovitých věcí čeho bát. Ani případné dvojnásobné zvýšení této daně běžné vlastníky bytu nebo domu znamená navíc stokoruny nebo tisícikorunu ročně. Bohužel, tato daň je zbytečně mytizovaná, což je zvláštní, když se zamyslím nad tím, jaké máme dlouhodobě daňové zatížení práce, včetně odvodů.