Hlavní stránka Info a média Komentáře Euforie končí. Začal boj starostů, pragmatiků a pravdoláskařů

Euforie končí. Začal boj starostů, pragmatiků a pravdoláskařů

10. 12. 2010

Volby odvály nadšení, TOP 09 se mění ve standardní politickou stranu – rýsují se v ní tři nesourodá křídla, která začínají bojovat o moc. Už teď se chystají na krajské volby.

 

Dvě drobné příhody z nitra TOP 09 ukazují, že v úspěšné straně pomalu končí euforické období. Mladá strana je jistě jednotnější než starší a rozhádané ODS i ČSSD, avšak už se začíná probouzet každodenní stranický život: souboje různých křídel omoc. 
První je historka z Valašska, z pětitisícového městečka Vizovice známého hlavně pálením slivovice. Tady se střetli pragmatici kolem Miroslava Kalouska se starosty Petra Gazdíka. 
Žádné „TOP 09 s podporou Starostů“, jak stojí na každém stranickém logu. Naopak, v komunálních volbách tu kandidovali proti sobě. A topka, která získala méně hlasů, dokonce vyšachovala svou poslankyni a místní starostku (za starosty) Alenu Hanákovou do opozice. 
Kalouska i Gazdíka osobní řevnivost kolegů ve Vizovicích hodně rozčilila. „Nepřeceňujte jeden případ, vždyť v drtivé většině obcí naopak úspěšně spolupracujeme,“ říká šestatřicetiletý bývalý učitel Petr Gazdík, sympaťák s andělskou tváří, jenž se rychle učí technologii politiky. 
Druhý příběh je z Prahy a ukazuje pro změnu střety mezi bývalými lidovci (ty reprezentuje Kalousek) a příznivci předsedy strany Karla Schwarzenberga. Vztahy nejvíc vybouchly v Praze 6, kde ze strany dokonce vyloučili místního bosse a dlouholetého lidovce Josefa Miškovského. Že je pražská topka poněkud jiná než ve zbytku republiky, je patrné právě z toho, že se jako jediná stranická buňka dokáže postavit dominantnímu Kalouskovi. 
 
Co skousne pražská kavárna 
 
„Jako jediní jsme přijali usnesení, že nesouhlasíme s dosazením Pavla Severy do funkce generálního sekretáře strany. Marně,“ říká poslanec a první místopředseda pražské TOP 09 Daniel Korte, filolog a bývalý člen ODA. 
Vadí jim Severova pošramocená image z armádního prostředí. 
Ukazuje to odlišný pohled na svět bývalých lidoveckých pragmatiků a pravdoláskařů z Prahy, kteří navazují na dřívější malé liberální strany. Pražští topkaři cítí, že politikovi se nemůže stát nic horšího než ztráta pověsti. Kalousek to za důvod k odvolání nepovažuje, pokud politik není policejně stíhán. 
Podobně se pražským členům nelíbilo, když sám Miroslav Kalousek na své ministerstvo financí ochotně přijal zdiskreditovaného exministra obrany Martina Bartáka. „Tohlemi hodně vadilo, nechápu, proč dáváme tak významné posty takovým politikům,“ míní pražská zastupitelka Eva Vorlíčková, bývalá chartistka. 
Pražská TOP 09 tím nechce ztratit nečekanou důvěru, kterou jí projevila hlasitá umělecká skupina a „pražská kavárna“. 
Když kvůli odstrčení TOP 09 do opozice na pražském magistrátu demonstroval exprezident Václav Havel či věčně protestující Marta Kubišová, Zdeněk Svěrák či Jan Kraus, musel se snad „politický dinosaurus“ Miroslav Kalousek štípat do tváře, aby tomu věřil. 
 
Ze starosty hejtmanem 
 
Kalousek si zároveň mohl oddechnout. Odchodem jejich kandidáta na primátora Zdeňka Tůmy do opozice mu nejspíše odpadl silný soupeř o post budoucího předsedy TOP 09, až ve funkci skončí Karel Schwarzenberg. 
Introvert Tůma v něj mohl na postu primátora dorůst, jak o tom snilo pravdoláskařské křídlo. Vždyť Pavel Bém z ODS byl coby primátor dlouho nejpopulárnějším politikem. 
Ale proč všechny tyhle drobné vnitrostranické štouchance? 
Jednotlivá křídla už naplno hrají o posty v regionech, kudy protékají miliardy z fondů Evropské unie. 
Krajské volby sice budou až za dva roky, ale Kalousek a Gazdík už vedou debaty, jak sestavovat čela kandidátek na hejtmany a spol. 
 
Starostové s podporou TOP 09 
 
TOP 09 jako by se vrátila nohama na zem. V květnových sněmovních volbách vyletěla jako kometa. A všichni už viděli, že v podzimních komunálních volbách se může stát lídrem pravice, porazit ODS. Jenže nakonec nedopadla nijak valně. „Byla to trochu studená sprcha,“ přiznává člen strany a ministr zdravotnictví Leoš Heger. 
Dohromady získali 3 800 mandátů, ovšem podrobnější pohled ukazuje zajímavý jev: Gazdíkovi starostové mají 2 100 zastupitelů, Kalouskovi topkaři 1 700 mandátů. 
Starostové teď logicky chtějí, aby se to promítlo i do sestavování krajských kandidátek. „Požadujeme, aby v čele kandidátek na hejtmany byli jen ti, kdo úspěšně prošli testem komunálních voleb. Výjimkou mohou být jen silné osobnosti jako šéf nemocnice či děkan z univerzity,“ argumentuje poslanec a místopředseda starostů Stanislav Polčák. 
Miroslav Kalousek tuší rizika takového řešení. Ještě několik voleb a celé uskupení může změnit název na starostové s podporou TOP 09. Voliči totiž rádi kroužkují starosty – ti už ve sněmovních volbách přeskakovali „čistokrevné topkaře“. Právě již zmíněný topkař Pavel Severa, lídr pardubické kandidátky, se stal hlavní obětí – do Sněmovny se nedostal. 
 
Blíží se éra velrybářů? 
 
Očekávané budoucí úspěchy samozřejmě přitahují hodně zájemců o členství. Během dvou letošních voleb byla TOP 09 hodně uzavřená a přijímání brzdila. „Obávali jsme se české záliby ve velrybaření,“ bál se Karel Schwarzenberg nájezdu černých duší, s nimiž se potýkají hlavně ODS a ČSSD. 
Nyní se strana už otevřít musela. Od června přibyla tisícovka členů na 4 400 a stovky dalších se hlásí. „Teď nás čeká zásadní problém: rozlišovat mezi kariéristy a pracovitými,“ tuší jihomoravská poslankyně Anna Putnová. Václav Dolejší »Reportáž z pozadí TOP 09 čtěte na str. A14 
 
***
 
Tři proudy v TOP 09 
 
Pragmatici 
 
Miroslav Kalousek 
 
Patří sem i generální sekretář Pavel Severa, ministr práce Jaromír Drábek, člen předsednictva Vladimír Pavelka, poslanec Jan Husák. 
Charakteristika Většinou bývalí lidovci, kteří do strany přešli za Kalouskem. Spojuje je bezvýhradná víra ve vše, co jejich guru řekne. Umějí v tom chodit. 
Výskyt Aktivní jsou hlavně Čechách. 
Pravda a láska 
 
Karel Schwarzenberg 
 
Poslanec Daniel Korte, pražští zastupitelé Zdeněk Tůma, Eva Vorlíčková a Tomáš Hudeček. 
Charakteristika Typicky bývalí příznivci ODA, Unie svobody, Čtyřkoalice, Strany zelených. Sní o čisté politice, na demonstraci před pražským magistrátem se jim dostalo podpory exprezidenta Václava Havla a osobností typu Jan Kraus, Zdeněk Svěrák či Marta Kubišová. Výskyt Základnu mají v Praze. 
Starostové 
 
Petr Gazdík 
 
Ministr kultury Jiří Besser, poslanci Stanislav Polčák, Alena Hanáková, Jan Farský. 
Charakteristika Starostové a nezávislí jsou svým způsobem také pragmatici, ale mají užší cíle – logicky je nejvíc zajímá změna systému přerozdělování daní do obecních rozpočtů. V rámci TOP 09 se začínají emancipovat. 
Výskyt Nejsilnější jsou hlavně na Moravě a v Libereckém kraji.

Autor: MF Dnes