Hlavní stránka Info a média Komentáře DAVID SMOLJAK: CO SI PŘEJE DIVÁK?

DAVID SMOLJAK: CO SI PŘEJE DIVÁK?

31. 1. 2024

Do současné debaty o smyslu a rozsahu veřejné služby, kterou poskytuje Česká televize a Český rozhlas, vstoupila konečně… česká veřejnost!

DAVID SMOLJAK: CO SI PŘEJE DIVÁK?

DAVID SMOLJAK: CO SI PŘEJE DIVÁK?

Podle reprezentativního průzkumu Masarykovy univerzity z konce minulého roku diváci a posluchači od médií veřejné služby čekají především – „přesné a nestranné informace o dění domácím (83 %) a zahraničním (79 %), regionální a lokální informace (78 %)“. Dále by pak tato média měla především „vzdělávat publikum (76 %), přispívat k boji proti dezinformacím (74 %), uchovávat a rozvíjet domácí tradice a kulturu (73 %)“. V rozporu s míněním mnoha kritiků by podle většiny respondentů měla ČT a ČRo „analyzovat a vysvětlovat složitá dění“ (69 %) a „kontrolovat politiky a odhalovat skandály“ (67 %). Těm, kdo zpochybňují „příliš široký“ rozsah veřejné služby, vzkazují, že si rozhodně přejí zachovat přenosy velkých mezinárodních sportovních akcí (72 %), domácích populárních sportů (64 %) i menších nebo méně populárních sportů (54 %). A neztotožňují se ani s častou představou, že zábavný žánr by měl být ponechaný výlučně komerčním stanicím. Zábavné show typu Stardance nebo rozhlasový Tobogán si v ČT a ČRo přeje zachovat 54 % respondentů. A pro provozování vlastního webu nebo digitální aplikace médií veřejné služby se vyslovilo 55 %, pro vlastní zpravodajský webový portál typu iRozhlas 54 % respondentů.

Doposud se o potřebném rozsahu veřejné služby České televize a Českého rozhlasu dohadovali především politici, členové mediálních rad a mediální experti. Je skvělé, že konečně zazněl hlas těch, kterými se všichni zaklínají.

Televizní diváci a rozhlasoví posluchači!

 

Autor: David Smoljak