Hlavní stránka Info a média Komentáře Dan Ťok jako ministr dopravy bude mít velký střet zájmů

Dan Ťok jako ministr dopravy bude mít velký střet zájmů

12. 11. 2014

Hnutí Starostové a nezávislí je znepokojeno návrhem hnutí ANO, aby resort dopravy vedl ředitel stavební společnosti Skanska pan Dan Ťok.
Dan Ťok jako ministr dopravy bude mít velký střet zájmů

Dan Ťok jako ministr dopravy bude mít velký střet zájmů

„Vzhledem k tomu, v jaké míře je společnost Skanska zainteresována na dopravních stavbách v České republice, vnímáme případné ministerské angažmá pana Ťoka za více než nestandardní. Obávám se, že ve snaze jmenovat „odborníka“ přestáváme hledět na očividné střety zájmů. Obávám se, že pojem „střet zájmů“, běžný a pečlivě střežený v civilizované západní Evropě, se z české politiky potichu vytratí,“ říká 1. místopředseda STAN Petr Gazdík a připomíná zkušenosti z minula: „Angažování manažera z oboru se v minulosti již neosvědčilo například v případě pana Řebíčka a jeho Viamontu.“

STAN upozorňuje, že v komunální sféře by bylo zcela nemyslitelné, aby starosta dal zakázku firmě, v níž předtím pracoval. Bylo by to porušení etického kodexu zastupitele a každý by to vnímal jako střet zájmů. „Je ministr jiný případ?“ namítá Petr Gazdík.

Podle STAN byly jedním z problémů sektoru dopravy spory státu se stavebními firmami o termíny, cenu a kvalitu odvedených prací.

„Nejsem si jistý, že nejlepším řešením této situace je udělat, obrazně řečeno, kozla zahradníkem. Pan Ťok zkrátka musí počítat s tím, že pokud se ministrem dopravy skutečně stane, budou veškeré případné zakázky pro firmu Skanska zkoumány pod drobnohledem – a to zcela oprávněně,“ uzavírá Petr Gazdík.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN