Hlavní stránka Info a média Komentáře Barbora Urbanová: Situace na polsko-běloruské hranici

Barbora Urbanová: Situace na polsko-běloruské hranici

29. 12. 2021

V úterý 7. prosince nás, členy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, čekala první schůze, která nebyla ryze organizačního charakteru, ale naopak řešila aktuální dění v zemích nám blízkých. Pan předseda Ženíšek schůzi původně svolal k dění na Ukrajině, po diskuzi jsme jednání rozšířili o bod týkající se i polsko-běloruských hranic. Jednání proběhlo v režimu “důvěrné”, zejména kvůli hostům tohoto jednání, což byli i lidé z našich tajných služeb. 

 

Poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru Barbora Urbanová

Poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru Barbora Urbanová

Nicméně jistě neprozradím nic tajného, když budu citovat jasný závěr, který z jednání vyplynul a který nerozporovali ani kolegové ze stran, pro něž není Evropská unie to společenství, ve kterém bychom se měli ukotvit.

Ten závěr, věta, kterou jsem si poznamenala, byl: Je to historicky poprvé, kdy nějaký stát prostřednictvím své armády organizuje migrační krizi. A to je velmi důležité si uvědomit. Běloruské orgány ve spolupráci s kriminálními skupinami systematicky organizují přechody velkého množství migrantů zejména z Iráku a dále pak Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Ruska i dalších zemí do sousedních států, které jsou členy Evropské unie. Počty zastavených migrantů na hranicích s Polskem rostly od září do října 2021 z cca 1000 až na 3500 případů. A přestože se situace relativně zklidnila na přelomu listopadu a prosince, stále pokračují pokusy o prolomení hranic, a to i za součinnosti běloruských sil.

Představte si, že vám sousední stát žene lidi na hranice pomocí vlastního vojska. A vy jim chcete pomoct, ale zároveň musíte vnímat i to bezpečnostní ohrožení. Tady je třeba ocenit Polsko, které zachovalo chladnou hlavu a neuchýlilo se k tvrdému odvetnému kroku, naopak se situaci snaží řešit. I proto jsme jako jeden ze závěrů výboru museli přijmout usnesení, které říká, že vyzýváme vládu ČR k maximální diplomatické, materiální a případně též vojenské podpoře polské vlády v jejím úsilí o zabezpečení vnějších hranic Evropské unie. A ano, součástí toho, o čem zástupci ministerstva a tajných služeb hovoří, je posílení vojenské. Samozřejmě, mluvili jsme i o humanitární pomoci. 

Držme Polsku a lidem, kteří jsou rukojmí diktátora Lukašenka, palce. Stejně jako Bělorusům, kteří před totalitním státem, který Lukašenko z jejich země vytváří, prchají po celé Evropě, dokonce i do České republiky. Jejich komunita potřebuje naši podporu. 

 

Autor: Sára Beránková