Hlavní stránka Info a média Komentáře Barbora Urbanová: Jak je důležité býti trpělivý v politice

Barbora Urbanová: Jak je důležité býti trpělivý v politice

5. 12. 2021

Píšu tento text přesně 4 týdny po volbách. V nich získal STAN historicky nejvíc poslanců, většina z nich to nečekala. První otázky, které jako nově zvolený zákonodárce dostáváte, se přirozeně týkají vašich cílů, toho, co chcete dokázat.

Poslankyně Barbora Urbanová

Poslankyně Barbora Urbanová

V tu chvíli se vám v hlavě zapne kalkulačka. A počítáte hlasy. Osobně jsem náš společný program s Pirátskou stranou považovala za extrémně povedený. Ztotožňovala jsem se s ním velmi, byl pro mě dostatečně moderní, liberální, považuji jej za dobře ozdrojovaný, všechny jeho závěry mají odborný základ. Získal tolik cen, že je ani nedokážu spočítat… A je pro mě důležité, aby byl maximálně prosazován. 

Zároveň je potřeba si uvědomit, že pro naši koalici jako celek volby nebyly úspěch, což v konečném důsledku znamená nedostatek hlasů pro to, co pro nás může být důležité. A pozor, nemluvím jen o výsostných liberálních tématech, jako je třeba manželství pro všechny. Mluvím i o ryze starostenských tématem, jako třeba změna rozpočtového určení daní, opatření v oblasti životního prostředí nebo zemědělství, která nejsou pro strany, se kterými jdeme do vlády, tak důležitá. Za nás bylo vždycky důležité, jestli jsou daně vynakládány efektivně, zda stát neotravuje a je moderní, a tyto dva cíle jsme nadřazovali nad nízké daně či štíhlý stát. 

Síla STANu ve vládě bude velká, naši vyjednavači pro nás vyjednali jak dobrá ministerstva, tak dostatečné zastoupení. Ve sněmovně bude síla pro náš program a naše liberální témata možná horší. Ve vládě je potřeba dělat kompromisy, určité ústupky, a dohánět to, co nám za STAN bude třeba chybět u resortů, které mít pod přímou správou nebudeme, může právě sněmovna. A tady je důležité býti trpěliví. 

Ze svých kolegů nemám pocit, že by nechtěli pracovat a našim lidem ve vládě pomáhat a reprezentovat témata STANu. Naopak, nálada byla, je a bude dobrá, všichni jsme nadšení, připravení. Jen si taky všichni uvědomujeme, že to bude těžké, že si tu svou roli a pozici budeme muset najít, že budeme muset hlavně spolu komunikovat a spolupracovat, přistupovat k sobě s pochopením a respektem, protože jsme také individuality. Trpělivost budeme potřebovat my, stejně jako ji budeme potřebovat cítit z vás, našich kolegyň a kolegů ve Starostech a nezávislých. Věřím, že si navzájem budeme pomáhat, podporovat se. Věřím, že pořád budeme tím hnutím, které dává lidem šance, nechá je růst, nechá je se realizovat. A pokud nám právě tohle vydrží, můžeme ty volby příště vyhrát. Těším se na tu chvíli. 

 

Autor: Sára Beránková