Hlavní stránka Info a média Komentáře Alena Dernerová: Zdravotnictví v Národním plánu obnovy

Alena Dernerová: Zdravotnictví v Národním plánu obnovy

25. 7. 2021

Do České republiky doputují finanční prostředky z EU do tzv. Národního plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového Unijního fondu obnovy. Původní suma měla být 172 mld., tato pak byla navýšena na téměř 191 mld. Kč. 

Alena Dernerová: Zdravotnictví v Národním plánu obnovy

Alena Dernerová: Zdravotnictví v Národním plánu obnovy

Česká vláda tento krok učinila po konzultaci s Bruselem. Jedná se o půjčku, kterou bude ČR postupně splácet stejně jako ostatní unijní státy, protože Evropská komise si kvůli fondu vezme půjčku na finančních trzích. Pro všechny státy EU bude tato půjčka výhodná. V rámci tohoto finančního budgetu je zhruba 15 mld. Kč vyčleněno pro zdravotnictví. Zhruba polovina této sumy, tedy 7 mld., má být použita na vybudování Národního onkologického institutu se sídlem v Praze v areálu fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Měl by stát na místě původně zamýšleného trauma-centra, do kterého již bylo dle pana ministra Arenbergera investováno cca 150 mil. Kč.

Bližší informace o onkologickém institutu jsme chtěli získat na jednání Zdravotního výboru Senátu Parlamentu ČR. Mně i mým kolegům se zdála investice 7 mld. výrazně vysoká, navíc si myslím, že velká část skončí tzv. v betonu. Zajímalo nás, kdo je autorem myšlenky vybudování takového centra a zda souhlasné stanovisko dala Česká onkologická společnost. Nemilým překvapením pro mě bylo, že onkologická společnost o této skutečnosti neměla žádnou informaci. Mé stanovisko je v souladu s pohledem onkologické společnosti, že finanční prostředky by neměly skončit v onkologickém institutu, ale měly by být spravedlivě rozděleny do jednotlivých onkologických center, která jsou ve všech krajích ČR krom Karlovarského. Zhruba by se jednalo 0,5 mld. do každého KOC (komplexního onkologického centra). Tyto finanční prostředky by se daly velmi transparentně použít, protože čím menší je suma, tím lepší je kontrola. 7 mld. v jednom balíku je mnohem hůře kontrolovatelných, zejména pokud je spojeno se stavbou.

A další závažný problém spočívá v tom, že nejsou zdravotníci, tedy lékaři, sestry laboranti atd., kteří by pracovali na plný úvazek v Onkologickém institutu. Pan ministr sdělil, že by situaci řešil externisty, což není přijatelné, protože takovýto institut by měl mít kmenové zaměstnance, aby se netříštila péče o onkologicky nemocné. Logicky by to znamenalo personální oslabení některých KOC, které nám závidí řada evropských zemí. Vybudováním institutu by se oslabila regionální péče. Onkologicky nemocný pacient by měl strávit cestováním co nejkratší dobu. Věříme, že zdravý rozum zvítězí a že vláda svůj záměr přehodnotí.

Autor: Tomáš Pergl