Hlavní stránka Info a média Komentáře ADAM TRUNEČKA: EURO BY POSÍLILO NÁŠ HLAS V EVROPĚ

ADAM TRUNEČKA: EURO BY POSÍLILO NÁŠ HLAS V EVROPĚ

31. 1. 2024

My Češi se často bojíme, že někdo rozhodne „o nás bez nás“. Bojíme se rušení veta v EU. Přitom tam, kde se rozhoduje kvalifikovanou většinou, jsme „přehlasováni“ jen ve 3 % případů. Podobně u eura se bojíme, že přijdeme o nezávislou měnovou politiku a budou za nás rozhodovat v Evropské centrální bance (ECB). Přitom opak je pravdou.

ADAM TRUNEČKA: EURO BY POSÍLILO NÁŠ HLAS V EVROPĚ

ADAM TRUNEČKA: EURO BY POSÍLILO NÁŠ HLAS V EVROPĚ

Do eurozóny směřuje velká většina našeho vývozu. Čeští exportéři tedy musejí euro každodenně používat. Naše firmy si také v eurech velmi často půjčují. I když Andrej Babiš hlásá, jak by bylo euro nevýhodné, i jeho firmy mají většinu svých úvěrů v eurech. Navíc český stát od letoška umožňuje firmám v eurech účtovat a platit daně. Euro zkrátka v naší ekonomice hraje zásadní roli, i když jsme ho formálně nepřijali. Rozhodnutí ECB tedy mají vliv i na nás.

Přitom kdybychom euro měli, guvernér České národní banky by mohl v ECB zasedat a o měnové politice eura spolurozhodovat. Místo toho ale dobrovolně sedíme za dveřmi a necháváme ostatní rozhodovat o politice měny, která se bytostně dotýká i nás.

Přitom v té místnosti, kde se rozhoduje, by nás všichni uvítali. Stačí jen splnit domácí úkoly a euro konečně přijmout. Navíc to posílí naši roli i v ostatních institucích EU. Český komisař by třeba měl větší šanci na prestižní ekonomickou funkci v Evropské komisi.

Chápu, že my Češi máme korunu rádi a jsme na ni hrdí. Národní symboly ale můžeme mít i na českých euromincích. A navíc – platili bychom jednou z nejdůležitějších měn na světě. No nebyl by to také důvod k hrdosti?

Autor: Adam Trunečka