Hlavní stránka Info a média Komentáře 12 miliard do rozpočtů obcí

12 miliard do rozpočtů obcí

23. 5. 2012

NOVELA ROZPOČTOVÉHO URČENÍ DANÍ, KTEROU DNES VLÁDĚ PŘEDLOŽIL MINISTR FINANCÍ MIROSLAV KALOUSEK, POSÍLÍ ROZPOČTY OBCÍ O 12 MILIARD A PŘIBLÍŽÍ SYSTÉM FINANCOVÁNÍ SAMOSPRÁV PODMÍNKÁM, JEŽ PLATÍ VE VĚTŠINĚ EVROPSKÝCH ZEMÍ.

 

„Obce budou mít větší příjmy ze sdílených daní. I ta nejmenší z nich dostane nově minimálně 9 000 korun na jednoho obyvatele, dnes má přitom pouhých 6 800 korun. Většina českých a moravských obcí získá více peněz do svých rozpočtů, nejvíce pomůže novela zákona obcím od 500 do 50 tisíc obyvatel. Právě ty na nespravedlivý systém dělení daní dosud nejvíce doplácely,“ říká k návrhu Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové. 
 
Novela je výsledkem vyjednávání mezi koaličními stranami a kompromisem mezi požadavky TOP 09/STAN a ODS, která dlouho odmítala snížení rozpočtů čtyř největších měst – Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. „Stávající návrh ubírá čtveřici největších měst z rozpočtů méně než původní návrh. V úhrnu 1,1 miliardy. Na druhou stranu ale ruší původně plánované kompenzace, které velkým městům měly pomoci překlenout první roky se sníženým rozpočtem. Jsem přesvědčený, že všechna čtyři města si s tímto zkrácením svých rozpočtů poradí a že je to bude motivovat k dalšímu posilování efektivity a transparentnosti jejich hospodaření,“ říká Petr Gazdík. 
 
Novela RUD ubírá z rozpočtu Prahy 650 milionů, Brna 203 milionů, Ostravy 158 milionů a Plzně 90 milionů ročně. Celkově se ale obcím v rámci RUD rozdělí o 12 miliard korun více, především díky tomu, že návrh do rozpočtového určení přidává prostředky původně určené na národní dotační tituly. Toto opatření starostové vítají, nárokové čerpání je podle nich totiž transparentnější a vylučuje korupci či klientelizmus, s nimiž se v praxi při přidělování těchto prostředků někdy setkávali. 
 
Ambicí koalice je, aby novela RUD byla schválena ještě na červnové schůzi Poslanecké sněmovny a mohla platit od ledna roku 2013. 
 
(V příloze se můžete podívat na graf vývoje výnosu na obyvatele podle velikostí aglomerací.)
 
 
Další informace: 
Lukáš Novák – tiskový mluvčí hnutí 
lukas.novak@stanez.cz 
+420 724 255 725

Autor: Tisková zpráva