Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Z historie Mata Hari

Mata Hari

 

       Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D. 

Když už máme ten 15. říjen a v Hrabové působí úžasné taneční studio Mata Hari MUDr. Marcely Poláčkové, tak si dovolím malou historickou připomínku. Dnes je to přesně 101 let od smrti proslulé orientální tanečnice známé jako Mata Hari. Ve skutečnosti se však jmenovala Margaretha Geertruida Zelleová a pocházela z Nizozemí.

  Mata Hari (malajsky „oko nového svítání“, tj. Slunce) byla, jak bylo výše uvedeno, orientální tanečnicí, která však v průběhu první světové války proslula jako agentka Německa a Francie.

  Před svým působením v tajných službách dvou mocností vystupovala v cirkusech, pózovala malířům, ale nejvíce proslula jako tanečnice exotických tanců. Známá byla ovšem i jako kurtizána a milenka mnoha prominentů. Její nevšední osudy se staly předlohou mnoha románů a filmových zpracování.

  Celý její život provázely dramatické události. Neradostné dětství, brzký sňatek, cesta do vzdálené Asie a návrat-útěk do Evropy, taková byla Margarethino mládí. Již v 18 letech se provdala za 39 letého Rudolpha MacLeoda, kapitána nizozemské armády, se kterým odcestovala na Jávu v Nizozemské východní Indii. Manželství to pro věkový rozdíl a odlišné povahy nebylo zrovna šťastné, poslední ránu mu pak uštědřila tragická smrt (otrava) prvorozeného syna. Zlomená žena opustila rodinu a vrátila se do Evropy. V Paříži působila jako orientální tanečnice a postupně se stala slavnou.

  Zásadní zvrat v jejím životě přinesla první světová válka. Po jejím vypuknutí se seznámila v Holandsku s agentem Karlem Kramerem, který ji naverboval údajně za 20 000 franků do služeb německé rozvědky. Jedním z dalších jejích milenců byl Vadim Maslov, kapitán prvního pluku ruské carské armády, bojující v ruském expedičním sboru na západní frontě po boku francouzských jednotek. V Paříži později přijala z rukou kapitána francouzské tajné služby Ladouxe obdobnou nabídku a stala se tak dvojí agentkou.

  V lednu 1917 se však získala francouzská strana šifru, která ji prozradila. Již v únoru byla proto zatčena. Možná právě zásluhou naivity, důvěřivosti a neschopnosti rozlišit pravdu od fikce se stále více zaplétala do svých výpovědí, ačkoliv proti ní nebyly přímé důkazy.

  Přítěží se však stala neutěšená situace na západní frontě. V květnu 1917 začalo totiž docházet ke vzpourám ve francouzské armádě a vojáci odmítali další špatně připravené a prozrazené útoky proti německým zákopům. Armáda potřebovala povzbudit a ukázat, že zrádci budou vymýceni. Soud, který se konal za zavřenými dveřmi, tak v hysterické atmosféře naši hrdinku obvinil ze smrti 50 000 vojáků a odsoudil k trestu smrti. Podle pitevní zprávy při popravě, která se konala 15. října 1917 u zámku Vincennes, pouze 3 z 12 výstřelů zasáhly její krásné tělo.

 

Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D.