Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře V zdravém těle zdravý duch aneb holduj tanci, pohybu

V zdravém těle zdravý duch aneb holduj tanci, pohybu

 

              MUDr. Marcela Poláčková

V dnešním uspěchaném, přetechnizovaném světě, kdy většina z nás pracuje v sedě a je celý den ve stresu, málo myslíme na své zdraví a to tak dlouho, až je skoro pozdě. Začneme přibírat na váze, svalstvo ubývá a ochabuje, dostaví se všechny civilizační choroby, bolesti hlavy, nespavost, bolesti zad. Zvláště ženy, které jsou zahrnuty kromě pracovních úkolů ještě povinnostmi v domácnosti a starostí o děti, se stávají velmi přetíženými. Ale mají pocit, že si nemohou udělat čas pro sebe, vždyť přece takto ošidí rodinu. Ale pravý opak je pravdou. Vystresovaná, uhoněná, nemocná a nespokojená žena nepodává dobré pracovní výsledky a stejně tak ani jako matka a partnerka. Každá žena by si zavčas měla toto uvědomit a udělat si aspoň 2x týdně nějaký čas pro sebe. Najít si takový druh pohybu, který ji nejen znovunavrátí zdraví a kondici, ale hlavně, který ji bude bavit a vydrží u něho vlastně až do smrti. Není nic horšího naběhnout v počátečním nadšení na nějakou nepřiměřenou pohybovou činnost, u které stejně vydržíte jen krátkodobě, tělo přetížíte a po pár týdnech toho necháte a jste zase ve stejných kolejích.

  Já jsem před lety přesně splňovala všechny popsané symptomy uštvané ženy, která si navíc při svém povolání zubní lékařky „vyrobila“ velmi těžká poškození páteře. Čekaly mě ty nejhorší prognózy, včetně operací a invalidního důchodu. Pravda, různé zákroky neurologů, rehabilitačního cvičení, atd. mi přinášely krátkodobá zlepšení. Absolvovala jsem mnohé kurzy z různých rehabilitačních technik, dojížděla jsem i do Prahy za věhlasnou paní Mojžíšovou, která uměla dát dohromady i mnohé naše olympioniky a také pomocí rehabilitací některým ženám umožnila otěhotnět. Vše jsem se naučila, ale mělo to jednu chybu, nedařilo se mi dodržovat přesný cvičební režim, musela jsem se do něho nutit. Až jsem jednoho dne objevila kouzlo a velkou léčebnou moc orientálního tance. Každý ze základních prvků tohoto tance je dokonale rehabilitační a není to upocená dřina v teplácích a s donucením. Při tomto pohybu je každá žena, každé postavy a věku krásná a stane se sama sebou. O blahodárném vlivu na psychiku ani nemusím hovořit.

  A tak jsem si vytvořila nejvíc účinný pohybový systém, sestávající z rehabilitačních cviků s různými pomůckami s použitím prvků pilates, jogy, posilování, atd., doplněný tancem a to nejen orientálním, ale i latino kousky, flamengo, zumba, prostě všechny styly doprovázené hudbou. A stal se zázrak! Po roce intenzivního pohybu jsem si vytvořila takový svalový korzet, že mi mou zdevastovanou páteř udrží, zlepšila se skolióza i kyfóza, výrůstky na obratlích se zmenšily a plotýnky drží na svém místě. Rozsvítil se mi svět, strašné bolesti zmizely, analgetika jsem zahodila, o operacích už není ani řeči a raduji se ze života. A jelikož jsem žena přející a chci, aby tak stejně našly i ostatní ženy v pohybu radost a zdraví, začala jsem vést pohybové a taneční kurzy. A mé snahy se naplnily, mnoho žen si zlepšilo zdraví, mnoho jich otěhotnělo a co je důležité, ženy v tom pohybu nacházejí i psychické uvolnění, které ještě umocňuji různými relaxačními technikami na závěr hodiny. A hlavně! Hodina uběhne jako nic a ženy vydrží takto cvičit dlouhá léta bez nucení, naopak s radostí.

  A jelikož platí „ ohýbej proutek dokud je mladý“, začala jsem vést i kurzy pro děti od 5 let a i pro starší dívky. Vytvořené  pohybové návyky v mládí se nikdy neztratí, vedou ke správnému psychomotorickému vývoji a hlavně odvádějí děti od mobilů, tabletů a televize. A já mám radost, že nás ty společné tance, ať se ženami, či dětmi, velmi baví. A ještě větší radost mám, že nám bylo umožněno zvětšit Taneční a pohybové studio Mata Hari v Hrabové na pěkný sálek,  kde můžeme rozšířit nabídku o další aktivity jako je cvičení na velkých balonech, takže budeme ještě zdravější a spokojenější, za což vedení obce velmi děkuji. Začínáme příští týden a ještě zbývá pár volných míst. Nechcete se k nám přidat? Všechny ženy různého věku i děti jsou vítány. Můj telefon 774 74 28 55.

18. 9. 2018

MUDr. Marcela Poláčková