Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 5: Alergická rýma
Slovo lékaře 5: Alergická rýma

Alergickou rýmou, průduškovým astmatem, lékovou a potravinovou alergií nebo atopickým ekzémem trpí asi 30% obyvatel Evropy. Často mívá jeden člověk souběh těchto onemocnění. Nezřídka bývají alergiky i nejbližší příbuzní pacientů – alergie jsou geneticky podmíněné. Alergie začínají převážně v dětském věku, provázejí nás celý život a způsobují výrazné snížení kvality života nemocným. O etiologii jsem něco psal ve Slovu lékaře 3: Imunita.
Alergická rýma je asi nejčastější chronické neinfekční onemocnění dýchacích cest. Alergické procesy dosti často pokračují z nosní sliznice až do dolních dýchacích cest a působí průduškové astma. Dříve se učilo o rýmě celoroční nebo sezónní. Podle nové klasifikace se alergická rýma dělí na intermitentní (dočasnou) nebo perzistentní (přetrvávající) – příznaky trvají déle než 4 dny v týdnu po dobu 4 týdnů a více. Podle závažnosti příznaků alergologové rozeznávají stupeň lehký, střední a těžký.
Nosem filtrujeme vzduch, ohříváme ho a zvlhčujeme. Při rýmě vzduch nosem neprochází, dýchá se ústy a neupravený vzduch napomáhá rozvoji zánětu v dolních dýchacích cestách s vývinem průduškového astmatu. V dětském věku je alergická rýma 3x častěji spojena s výskytem středoušního zánětu, u dětí i dospělých o 35% více se záněty nosních dutin.
Výskyt
V ČR má alergickou rýmu cca 30% populace v závislosti na ročním období. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropské unii žije na 100 miliónů pacientů s alergickou rhinitidou (rýmou). Tito pacienti mají 3 - 4x větší riziko onemocnění průduškovým astmatem v průběhu života.
Spouštěče alergické rýmy
Jsou to pyly, roztoče, domácí prach, plísně (jejich spory), zvířecí alergeny (kočka, pes). V ČR chováme v domácnostech cca 1,5 miliónů psů a 1 milion koček. Alergizující jsou především jejich sliny, šupinky kůže a moč. Rizikové pro alergiky je rovněž pobyt v průmyslových aglomeracích (ostravsko), vdechování tabákového kouře, vč. expozice pasivnímu kouření.
Příznaky
Nejčastěji konstatujeme sezónní kýchání, celoroční neprůchodnost nosu i bez výtoku ze zduřelých sliznic, různé svědění, sekrece a konjunktivitidy (záněty očních spojivek).
Diagnóza a léčba
Podrobná diagnóza patří do rukou odborníka – nejlépe alergologa. Provede jednoduché kožní testy pomocí nejčastějších alergenů na vnitřní straně předloktí s vyhodnocením za 15 minut po aplikaci.
Z léků alergolog ordinuje především celková a lokální antihistaminika, tj. léky potlačující účinek hlavního mediátoru (histaminu). Jedná se o léky první volby. U těžších forem se podávají nosní steroidy k potlačení zánětu sliznice, ty novější dokonce zlepší i oční příznaky. Existují nové kombinované preparáty s obsahem nosního antihistaminika a kortikosteroidu.
Méně se používají tzv. kromony – zejména u dětí k potlačení zánětu. Nevýhodou je nutnost častého podávání – až 6x denně.
Dekognestiva – léky proti otoku sliznic při neprůchodnosti. Jsou velmi účinné. Nevýhoda: lze je podávat max. 10 dnů, pak poškozují sliznici a zhorší stav nemocného.
Alergenová imunoterapie: nejmodernější metoda. Jako jediná mění vlastní imunitní odpověď organizmu alergika. Provádí se formou imunoterapie alergenovými vakcínami v injekční formě nebo kapkami pod jazyk, resp. tabletami u dětí. Vhodná od 5 - 6 let. Ovlivní nejen příznaky alergické rýmy, ale i omezení rozvoje astmatu. Doba užívání: min. 3 roky. Léčba je finančně poměrně náročná.
Diagnostický test: vytvořila ho Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Lze ho bezplatně vyhledat na internetové adrese: www.cipa.cz/hodnocení-alergicke-rymy. Pozitivita testu je signálem k návštěvě lékaře – specialisty.
Listopad 2018
MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.
zastupitel městského obvodu Hrabová