Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 42: Alergeny v domácnosti
Slovo lékaře 42: Alergeny v domácnosti
V podstatě každá domácnost, hlavně ve starší zástavby, je bohatou zásobárnou alergenů. Menší byty se hůře větrají a starší stavby více zadržují vlhkost, která svědčí zejména plísním a roztočům. Rovněž textilie (záclony a závěsy, deky, čalounění, přehozy, koberce) jsou podpůrným prostředkem pro nejvýznamnější alergeny. Dále jsou to květináče, hlavně na parapetech s rostlinami v mokré hlíně, domácí zvířata (kočka, pes, ptáci, morčata, myšky, králíci, terária aj.).
Odpověď imunitního systému člověka na zevní podněty (obranyschopnost, vrozená citlivost na jednotlivé alergeny) je individuální a velmi variabilní. Mění se v průběhu života co do intenzity a délky nutné expozice k vyvolání alergické reakce. Pět nejčastějších alergenů:
- Roztoči: hlavní zdroj alergenů v domácnostech. Jejich živným mediem je organický i anorganický prach, vlhkost a teplota. Vyskytují se zejména v ložnici, dětských pokojích, v lůžkovinách, v textiliích. Podpůrným faktorem výskytu jsou peří a srst domácích zvířat a nedostatečná hygiena domácnosti.
- Plísně: jejich výskyt omezuje pravidelné větrání a klimatizace, redukce pěstování živých rostlin v bytech, snížit vlhkost. Spory plísní působí především na sliznice dýchacích cest a na kůži. Jsou nebezpečné - mají alergizující i kancerogenní účinky.
- Domácí zvířata: zvířecí alergeny bílkovinného původů jsou v srsti, v peří, ve zvířecích sekretech, moči a slinách. Z hlediska alergika je lepší domácího mazlíka chovat mimo byt.
- Pyly: výskyt od jara do podzimu podle pylového kalendáře. Především se jedná o pyly dřevin, trav, obilovin, až k podzimním pylům plevelů. Prostřednictvím živých kvetoucích rostlin nebo kupovaných řezaných květů se v domácnostech můžeme setkat s pylovými alergeny i v zimních měsících. Kontakt je vlastně celoroční.
- Alergeny ze švábů: zejména v minulosti a v jiných zeměpisných pásmech. Dnes se občas prokáže výskyt švábů spíše v technickém zázemí budov, v potravinářských skladech, velkoobchodech. Riziko kontaktu stoupá s rozmachem cestovního ruchu.
Moderní domácnosti alergenům nepřejí. Zejména nové syntetické materiály, dokonalé chemické čistící prostředky, zvyšování elektromagnetického pole ze spotřebičů, moderní vysavače, nové typy sterilizujícího záření – to vše alergeny potlačuje. Základem prevence před alergeny však nadále zůstává pečlivý a pravidelný úklid domácnosti.
Prosinec 2019
MUDr. R. Gromnica, Ph.D.