Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 40: Asistovaná reprodukce a její hrdinové

Slovo lékaře 40: Asistovaná reprodukce a její hrdinové

Bezdětnost byla zlým snem po tisíciletí všech neplodných párů, které tvoří cca 10 – 20% párů ve fertilním věku. Základy výzkumu se odehrávaly samozřejmě na zvířatech. Byly to pokusy s králíky a morčaty (Rakušan S. L. Schenk a Brit Walter Heape). Svou troškou do mlýna přispěl i náš slavný fyziolog Jan Evangelista Purkyně, když popsal tzv. zárodečný měchýřek v ptačím vejci. Na zvířatech se experimentovalo až do 80. let 20. století.

Tato situace trvala do roku 1978. V tomto roce dosáhl fenomenálního úspěchu v oboru asistovaná reprodukce rodák z Manchesteru Robert G. Edwards (1925 – 2013), který mnoho let se svým kolegou Patrickem Steptoem pracoval na výzkumu mimotělního oplodnění ženských vajíček spermatem dárce. Dne 26. 7. 1978 se pomocí jejich metody In Vitro Fertilisation (IVF) narodilo první dítě -  holčička ze zkumavky Luise Brownová. Vážila 2600 gramů, byla zdravá, plně vyvinutá. Její matka trpěla neprůchodností vaječníků Naši výzkumníci ji odebrali z vaječníku laparoskopicky vajíčka a oplodnili je na Petriho misce spermiemi Luisina otce a embryo pak vložili zpět do matčiny dělohy. Tisk psal o zázraku lékařské vědy. Vatikán protestoval. V roce 2000 dostal R. G. Edeards ve Stockholmu Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství a dodnes je v literatuře nazýván otcem miliónů dětí.

Je zapotřebí pro základní orientaci rozlišovat dva základní pojmy. Sterilita je stav, kdy žena při pravidelném sexuálním styku není schopna otěhotnět během doby delší než 12 měsíců. Infertilita je stav, kdy žena otěhotní, ale není schopná plod donosit.

První české dítě ze zkumavky se narodilo už v roce 1982 v Brně. Naši gynekologové byli první ze zemí socialistického bloku.

Během několika let se metoda IVF prosadila do běžné praxe. Přirozená plodnost lidstva podle nových studií klesá. V naší republice má problémy s početím a donošením dítěte už každý 7. pár. Ze zkumavky se u nás narodí každé 30. dítě. Díky lékařům – vědcům není civilizace v tomto ohledu zatím akutně ohrožena. Budoucnost metody si dobře uvědomuje i náš premiér, který posední roky pilně investuje do svých soukromých klinik asistované reprodukce. To už ale není o medicíně, ale o byznysu.

Listopad 2019

MUDr. R. Gromnica, Ph.D.