Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 37: Umíme zapít léky?

Slovo lékaře 37: Umíme zapít léky?

    V lékařské praxi se občas setkávám s léčiteli, homeopaty, vyznavači čínské medicíny, výživovými samozvanými poradkyněmi, urinoterapeuty, znalci geopatogenních zón, zaříkávači, guru, „zaručenými“ odborníky na detoxikaci organizmu, odčervování a příznivci dalších okultistických pavěd. Se suverenitou neználků se vám budou  snažit vnutit jakýkoliv medicínský nesmysl nebo pochybný produkt. V republice se nebývale rozmáhá podvodný prodej „léků“ a zdravotních pomůcek. Důkazem jdou desítky webů, na kterých novodobí  šmejdi nabízí své produkty se sliby zázračného účinku. Prodávají potravinové doplňky proti rakovině (!?), parazitům, prostatitidě nebo rakovině prostaty, přípravky automaticky obnovující chrupavky kloubů, léčící cukrovku bez inzulinu, neplodnost, impotenci, erekci, rozpouštějící zubní kámen vašich čtyřnohých miláčků a mnohé jiné. Žijeme v době postfaktické, kdy se každý nedostudovaný tlachal může prohlásit za nositele převratných léčitelských postupů. Jak lehce mohou tihle „dobráci“ ublížit důvěřivým lidem a chronickým nemocným! Neznají často ani základy moderní medicíny. Pokusím se vám demonstrovat složitost a náročnost moderní medicíny na něčem tak zdánlivě banálním a jednoduchém, jako je požití léku.

    Všechny perorálně podávané léky je nutno zapít. Laik je přesvědčen, že na tom není nic složitého. Velmi se mýlí. WHO (Světová zdravotnická organizace) k zapití jakéhokoliv léku doporučuje 240 ml pitné vody. Rovněž všechny vědecké studie na průkaz bioekvivalence nového léčiva (průkaz účinnosti a neškodnosti, vč. vedlejších účinků léku) musí standardně používat jako nápoj vodu ve zmíněném množství. Proč 240 ml? Menší množství může vyvolat nežádoucí účinky léků, které by se při doporučeném množství neprojevily.

Takže pacienti, kteří své léky zapíjí vším možným (limonády, sycené nápoje, čaj, káva, alkohol, mléko, tekuté mléčné výrobky, sójové mléko, kokosové mléko, šťávy ovoce aj.) velmi riskují a ohrožují nejen své zdraví, ale někdy i životy.

Jiné nápoje než voda totiž mohou vyvolat tzv. lékovou interakci, která vede ke změně očekávaných vlastností léku. K takové změně může přispět i kombinace s jiným lékem, potrava a potravinové doplňky, které nám novodobí léčitelé - šmejdi tak  rádi nabízejí a jejichž spotřeba raketově stoupá. Může nastat  snížení  i nechtěné zvýšení účinnosti léku.

Pozn: v dalších řádcích se nevyhnu některým odborným termínům, ale pokusím se o takovou formulaci, aby i laik z kontextu věty pochopil význam sdělení.

Mnohé nápoje obsahují řadu přírodních látek, které inhibují nebo indukují inflexní a efluxní pumpy, tvoří nevstřebatelné komplexy s léčivy (minerální vody), mění pH obsahu žaludku a tenkého střeva (Pepsi Cola, Coca Cola), rozpouštějí tuky (alkohol).

Minerálkami s  obsahem vápníku a hořčíku se nikdy nesmějí zapíjet bisfosfonáty a chinolony. Více veřejnosti známé jsou poměrně časté interakce léků s grapefruitovou šťávou a mlékem. Méně známá jsou fakta o možných závažných lékových interakcích s pomerančovou šťávou, jablečným moštem, brusinkovou šťávou, zeleným a černým čajem, sycenými kolovými nápoji. Tyto lékové interakce mají různé mechanizmy a vedou k různým důsledkům. Šťáva z brusinek a granátových jablek se nesmí kombinovat s warfarinem a nesteroidními antiflogistiky. Grapefruitová šťáva, šťáva z  pomela, červených sevillských pomerančů a rajčatová šťáva inhibují  metabolismus léků na CYP3A4. Tento enzym je součástí cytochromů P450. Čaje a zmíněné ovocné šťávy mohou zvýšit interakcí se substráty CYP3A4 expozici simvastatinu až 14x.

Zelený čaj, pomerančová šťáva a jablečný mošt obsahují látky ((např. hesperetin), které blokují transportní systém, který zajišťuje vstřebávání léčiv - např. beta - blokátorů. Sníží tak jejich vstřebávání o 60 - 80 %. Černý čaj nelze používat k zapíjení tablet na doplnění železa –  blokuje totiž jeho metabolismus.

Coca Cola, Pepsi Cola, Kofola vč. dalších vysoce sycených nápojů obsahují kyselinu fosforečnou. Na etiketě se kyselina se ukrývá pod nevinným označením E338. Okyseluje žaludeční šťávy a moč. Zvýší to vstřebávání léčiv špatně rozpustných při neutrálním pH a zpomalí eliminaci zásaditých léčiv vylučovaných močí (methotrexát).

Sójové mléko obsahuje bioflavonoidy, které snižují biologickou dostupnost řady léků, a tedy se nehodí k jejich zapíjení (např. tofu a snídaňové polévky miso v Japonsku).

Závěrem si zapamatujme, že léky je třeba zapíjet pouze obyčejnou vodou v množství cca 2 deci. Lékař toto doporučení samozřejmě zná. Zeptejte se svého léčitele, výživové poradkyně, internetových guru a propagátorů potravních doplňků, jestli to vědí také. Pokud ne, bude se jednat o nevzdělané šejdíře, kteří vám snadno mohou ublížit.

A to jsme jen u způsobu zapití léků. Představte si, jaké znalosti budou zastáncům a provozovatelům alternativní medicíny chybět při stanovení diagnózy, diferenciální diagnózy a volby léků a jejich vzájemným interakcím. Neriskujte zdraví své a svých nejbližších a svěřte se raději do rukou skutečných odborníků.

Zdroj: ZAM, 2019

Červenec 2019

MUDr. R. Gromnica, Ph.D.