Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 36: Šmejdi prodávají zázračné medicínské a veterinární přípravky

Slovo lékaře 36: Šmejdi prodávají zázračné medicínské a veterinární přípravky

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

  Pokud jste klienty, obdivovateli a šiřiteli slávy zázračných léčitelů, homeopatů, vyznavačů čínské medicíny, výživových samozvaných poradkyň, profesionálních odmítaček čehokoliv z moderní medicíny, urinoterapie, geopatogenních zón, zaříkávání, detoxikace organizmu, odčervování a dalších okultistických pavěd, článek nebude pro vás. Může však přinést užitečnou informaci racionálnější části populace. V poslední době se v ČR nebývale rozmáhá podvodný prodej veterinárních a humánních léků a zdravotních pomůcek. Důkazem jsou desítky webů, na kterých novodobí šmejdi nabízí své produkty se sliby zázračného uzdravení. Prodávají „zaručené“ léky proti rakovině (!?), proti parazitům, prostatitidě nebo rakovině prostaty, přípravky zázračně obnovující chrupavky kloubů, léčící cukrovku bez inzulinu, neplodnost, rozpouštějící zubní kámen vašich čtyřnohých miláčků a  jiné.

   Produkt pro zvýšení serióznosti v reklamě doporučuje obvykle nějaká slavná vědecká kapacita, která preparát vymyslela. Problém je v tom, že nikdo takový neexistuje. MF Dnes zveřejnila charakteristický případ zázračného přípravku na obnovu kloubní chrupavky, který vynalezl prof. Marek Pytlák, vědec, bioinženýr a nominant na Nobelovu cenu (sic!). Z fotky na vás zírá charizmatická starší vousatá tvář. Profesor toho jména ovšem v Česku neexistuje! Navíc v Rakousku na vás z inzerátu zírá stejná tvář, ovšem má to být španělský profesor Ramiro Suárez, v Německu se pak jmenuje profesor Markus Beyrich. Analogicky jsou ošetřeny „zaručeně objektivní“ ohlasy spokojených zákazníků. V ČR je to např. důchodkyně Izabela Batová z Bystřice, v Rakousku pod stejnou fotkou důchodkyně Antonia Wimmer ze Salcburku a v Německu se jmenuje Isabela Niemeyer z Gottingenu. Účinek na chrupavku šmejdi nestydatě měří v Gaussech, což je ve fyzice jednotka magnetické indukce. Souvislost s údajnou regenerací chrupavky je srozumitelná jen jim. S výrobcem se nikdy nespojíte, adresy jsou falešné, kontakty rovněž (zdroj: MF Dnes, 2019).

  Obětí novodobých šmejdů se stávají nejčastěji senioři, zdravotně postižení a nemocní s chronickými onemocněními, kterým klasická moderní medicína nenabídla rychlé vyléčení. Je zapotřebí si uvědomit, že uvedené produkty zásadně nejsou léky – nikdy neprošly klasickým dlouhodobým medicínským zkoumáním na velkých souborech (randomizované studie). Jedná se o pouhé potravinové doplňky, které pokud byly obchodní inspekcí prozkoumány, tak pouze z ohledu, zda neškodí lidskému zdraví. Žádný účinek nebyl ověřován. Často výrobek nesplňuje ani tuto podmínku, jelikož výrobce není prostě k dohledání a produkt je nabízen zákazníkovi bez jakéhokoliv předchozího zkoumání.

    Chci varovat před těmito produkty. Kromě placebo - efektu nepomohou, přijdete o peníze    a není zaručena vaše bezpečnost při jejich užívání. Pokud nemáte patřičné vzdělání a schopnost kritického myšlení, které vás ochrání před „pokušením“ za něco takového utrácet peníze, doporučuji následný postup: existuje seznam rizikových e-shopů České obchodní inspekce. Na seznamu ČOI je v současnosti přes 600 rizikových webů a desítky „lékařských“ a „veterinárních“ webů. Jsou evidovány od října 2015, přibývá každý den jeden. Dovedete si představit, o jak obrovské finance tito šmejdi již připravili naše důvěřivé spoluobčany? Část z nás je prostě extremně náchylná nechat si cokoliv nabulíkovat a uvěřit neuvěřitelnému. Platí to nejen pro politiku, ale i výnosný byznys šmejdů.

Červenec 2019

MUDr. R. Gromnica, Ph.D.