Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 33: Když máme ucpaný nos
Slovo lékaře 33: Když máme ucpaný nos

Ucpaný nos zná každý z nás. Nedostatečná ventilace nosu je sice na první pohled banální, ale pro každého velmi nepříjemná záležitost. Je příčinou řady potíží, ke kterým patří především opakované záněty vedlejších nosních dutin a nosu, bolesti hlavy a zatékání hlenu do nosohltanu (tzv. zadní rýma). Rýma zhoršuje kvalitu spánku, způsobuje chrápání a může se podle novějších lékařských poznání podílet i na vzniku syndromu spánkové apnoe (patologická zástava dechu ve spánku). U dětí navíc může chronicky ucpaný nos způsobit poruchu vývoje tvrdého patra a zubního oblouku. Specialista na dlouhodobou nosní neprůchodnost je otorhinolaryngolog (ORL), česky krční, ušní a nosní lékař.
Příčiny nosní obstrukce
Příčinou neprůchodnosti nosu dospělých je nejčastěji hypertrofická (zesílená) nosní sliznice, deviace ( vybočení) nosní přepážky, nosní polypy a vzácně nádory nosní dutiny.
U dětí je nejčastější hypertrofická adenoidní vegetace (tzv. zvětšená nosní mandle). Poměrně časté jsou i cizí tělesa (kamínky, potraviny, hlavně hrášek, korálky, fragmenty hraček). Méně častá je choanální atrézie (vrozená vada – uzavření v oblasti zadní části dutiny nosní).
Vyšetření
Nosní obstrukce trvající déle než 30 dnů patří k specialistovi – ORL lékaři. Základem je vyšetření nosní dutiny optikou (flexibilní nebo rigidní), která zpřístupní pohledu na většinu nosní dutiny v přední i zadní části. Toto základní vyšetření lze dle potřeby doplnit o tzv. zobrazovací metody – rentgen dutin, počítačová tomografie, magnetická rezonance, méně často sonografie, zejména k posouzení vedlejších nosních dutin. Při podezření na bakteriální infekci lékař provede výtěr a kultivační bakteriologické vyšetření. Při nálezu hypertrofické sliznice obvykle následuje odeslání pacienta k alergologovi k posouzení ev. přecitlivělosti na inhalační (dechové) alergeny, zejména pyly a prachové částice.
Diagnóza a terapie
Na základě zhodnocení všech vyšetření se stanoví diagnóza a zahájí se léčba. Při průkazu časté bakteriální infekce se podávají anemizační kapky, výplachy nosu solnými roztoky a antibiotika v lokálním nebo celkovém podání.
Při alergii je nutno počítat s dlouhodobou léčbou ve spolupráci s alergologem. Začíná se eliminací alergenu. Ordinují se protialergické léky nebo moderní alergenová imunoterapie. Z léků jsou nejčastěji podávána antihistaminika a lokální nosní kortikosteroidy ve formě spraye (podávají se rovněž u nealergické hypertrofické rýmy).
Chirurgická léčba je nezbytná především u nosních polypů, deviace nosní přepážky, hypertrofické adenoidní vegetaci u dětí a nádoru. Rozvoj nových operačních postupů přináší v posledních letech skvělé výsledky. Velmi často se dnes užívají k operacím šetrné endoskopické metody (FES - functional endonasal surgery a EAT- endoskopická adenotomie u dětí). Umožňují minimalizaci pooperačních komplikací a zkrácení rekonvalescence.
Velmi moderní a pro pacienta komfortní je rovněž ošetření zbytnělých sliznic nosu laserem nebo radiofrekcencí. Několikaminutový zákrok přináší výborné výsledky, prakticky je bez komplikací. Nevýhodou je, že tyto výkony zatím nejsou placeny pojišťovnami z veřejného zdravotního pojištění.
Moderní medicína v případě neprůchodnosti nosní dutiny nabízí široké spektrum konzervativních i invazivních léčebných metod. Prakticky všechny příčiny onemocnění dnes umíme léčit. Podmínkou je včasné vyšetření nemocného lékařem – specialistou.
Zdroj: www.tigis.cz
Červen 2019
MUDr. R. Gromnica, Ph.D.