Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 32 Cholesterol a triglyceridy – tiší zabijáci

Slovo lékaře 32 Cholesterol a triglyceridy – tiší zabijáci

    Cholesterol je tichý a velmi nebezpečný nepřítel. Jedná se o steroidní látku, která tělu pomáhá zpracovávat tuky. Je - li ho v krvi příliš, stává se příčínou nejnebezpečnějšího civilizačního onemocnění. Navenek jeho vyšší hladina v krvi nepůsobí klinické potíže. Ať berete nebo neberete proti němu léky, cítíte se stejně. To vede často k podcenění nepřítele. Má mocnou zbraň – aterosklerózu (kornatění tepen). Díky ní se ukládá do stěny cév, kde postupně vytváří aterosklerotické pláty. Tepna se zužuje, postupně se uzavře a může způsobit podle své lokalizace např. srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Normální hladina celkového cholesterolu v krvi je do 5 mmol/litr, do 6,5 mmol/litr se jedná o zvýšenou hladinu, kdy se doporučují preventivní opatření a nad 6,5 mmol/litr se jedná o tzv. hypercholesterolaemii, která je riziková a patří do péče lékaře – specialisty.

Všechno na cholesterolu ale není špatné. Rozeznáváme dva druhy cholesterolu: HDL („hodný“), který krev čistí od přebytečnéího cholesterolu, který odvádí do jater a LDL („zlý“), který je jakýmsi spouštěčem kornatění tepen. 90% české populace má vyšší, než doporučenou hladinu LDL. Je nejčastější příčinou úmrtí v ČR, na druhém místě jsou cévní mozkové příhody. Obojí souvisí přímo s kornatěním tepen.

    Společně s cholesterolem se z krve pravidelně vyšetřují i hladiny triglyceridů, které jsou rovněž součástí lipoproteinů (tuků) v krvi. Skládají se z glycerinu a mastných kyselin. Jejich zvýšená hladina v krvi také přispívá ke vzniku a rozvoji aterosklerózy. Normální hladiny triglyceridů v krvi jsou do 1,7 mmol/litr. Zvýšená hladina se nazývá hypertriglyceridaemia.

Jak přežít s vyššími hladinami krevních tuků?

1. prevence: spočívá především v úpravě stravovacího režimu. Jíme přebytek bílého pečiva a výrobků z bílé mouky, sladkosti, zejména levné čokolády, uzeniny, vepřové maso, často v kombinaci s tvrdým alkoholem, který rozpouští tuky a skokově zvyšuje jejich hladinu v krvi. Kvalitní máslo a čerstvá vejce v rozumné míře nevadí. Rovněž platí, že čím delší je trvanlivost potraviny, tím hůře pro zdraví. Platí i pravidlo omezit „dva bílé zabijáky“: cukr a sůl. Nahradit je lze především zeleninou a ovocem, tj. vlákninami, pokud možno čerstvými. Triglyceridy snížíme konzumací fazolí, sóje, cibule, avokáda, rybího a olivového oleje a pšeničných klíčků. Důležité faktory vzniku tohoto civilizačního onemocnění jsou i rodinné genetické dispozice, málo pravidelného pohybu a přemíra stresu. Prevence není komerčně zajímavá, takže její účinnost záleží na indivuduálním rozhodnutí a sebekázni, bez doporučující mediální masáže.

2. léčba: lékem volby jsou statiny Eliminují výrobu cholesterolu uvnitř buňky, stimulují jaterní buňky ke zvýšenému vychytavání cholesterolu z krve a tím snižují celkovou úmrtnost na obě hlavní příčiny, které jsme si vyjmenovali. Rizikoví pacienti (po prodělaném AIM nebo CMP, obesní, kuřáci, rodinné dispozice - tzv. familiární hypercholesterolaemie) se bez léků neobejdou celoživotně. Pro extrémně rizikové pacienty už je k dispozici dokonce i biologická léčba (PCSK9 inhibitory), zatím pro vysokou cenu je k dispozici jen ve specializovaných centrech. Fibráty jsou lékem volby na samostatně se vyskytující hypertriglyceridaemii (normální hladina cholesterolu). Jejich výhodou je, že zároveň zvyšují hladinu „hodného cholesterolu“ HDL.  

Bohužel  30  až 50 % pacientů po mrtvici nebo infarktu přestává léky postupně užívat. Podle odborné literatury tuto nutnou léčbu nejvíce zanetbávají hypertonici (pacienti s vysokým krevním tlakem), diabetici II. typu a kuřáci. Často se tak děje na nekompetentní doporučení internetových diskuzí.

Poznámka: žijeme v době digitální demence a sníženého kritického myšlení vlivem dezinformací na internetu. Část populace si nechá vymýt mozek dezinformátory, léčiteli a jinými podvodníky. Výsledkem jsou odmítání např. očkování, propagace domácích porodů, nesmyslné „detoxikace organizmu“, šílené diety, urinoterapie, zbavování parazitů, čínská „medicína“ homeopatie a mj. i odmítání statinů pro některé jejich vedlejší účinky.

Z vedlejších účinků statinů, které laici obšírně rozebírají na sítích, se nejčastěji udávají bolesti svalů, poruchy spánku a padání vlasů. Vyskytují se maximálně v jednotkách procent a lze je eliminovat vhodnou kombinací léků (např. přidáním Ezetimibu, který brání vstřebávání cholesterolu ze střeva). Vysazením statinů se významně zvýší pravděpodobnost recidivy infarktu nebo mozkové mrtvice, což si  pacienti neuvědomují a snižují si tak pravděpodobnost doby dožití.

Květen  2019

MUDr. R. Gromnica, Ph.D.