Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 29: Osteoporóza a osteopenie

Slovo lékaře 29: Osteoporóza a osteopenie

    Osteoporóza a osteopenie jsou nejčastější onemocnění kostí. Jedná se o kostní metabolické civilizační choroby. Projevují se postupným řídnutím kostní tkáně a zhoršováním její kvality. Kosti se stávají křehké, hrozí zlomeniny (dokonce i bez úrazového děje) při běžných a fyzicky nenáročných aktivitách.

Osteopenie je počínající stupeň, mírnější stadium, než závažnější osteoporóza. Obě formy se častěji vyskytují u žen, zejména po 50. roku. Nad 70 let křivka četnosti onemocnění u obou pohlaví strmě stoupá. Onemocnění má geneticky základ a ovlivňuje ho i životní styl. Dnes osteoporóza postihuje každou 3. ženu a 5. muže ve věku nad 50 let. Průběh onemocnění u mužů je pomalejší. Mužské kosti totiž mají vyšší obsah kostní a svalové hmoty. S postupujícím věkem klesá u obou pohlaví hladina pohlavních hormonů. Estrogen u žen klesá rychleji a strměji, proto rychleji řídnou i jejich kosti. Testosteron mužů klesá pomalu a tlumí úbytek kostní tkáně mnohem déle. Genetický výzkum nám dále říká, že osteoporotické zlomeniny u matek signalizují větší riziko i u jejich dcer. Na tomto zvýšeném riziku se podílí rovněž nízká tělesná hmotnost (BMI pod 19), dlouhodobá nepohyblivost, nedostatek tělesných aktivit a poruchy výživy (malnutrice).

Příznaky onemocnění:

Zprvu nespecifické bolesti zad, změny zakřivení páteře (tzv. kulatá záda), snížení tělesné výšky až o 3 cm, bolesti dlouhých kostí, pocit ztíženého dýchání. Nejzávažnější komplikací jsou zlomeniny. Často bez úrazového děje, tzv. samovolné. Jsou to zlomeniny obratle, distálního předloktí nebo krčku stehenní kosti. Ve starším věku zlomenina a léčba zlomeného krčku může způsobit i smrt pacienta, nebo jeho trvalou imobilitu (nepohyblivost).

Diagnóza:

Nejstarší diagnostickou metodou je klasický rentgen kostí. Často objeví i nečekanou zlomeninu. Dále se provádí vyšetření hladiny vápníku a fosforu, hladiny hormonů a vitaminu D z  krve. Metodou volby je moderní denzitometrické vyšetření. Jedná se o rentgenologickou metodu, která vyšetří denzitu (hustotu) kostí v oblasti bederní páteře, krčku stehenní kosti, nebo kosti vřetenní v zápěstí, tj. v místech nejčastějších osteoporotických zlomenin. Rozliší, zda se jedná o osteopenii nebo o závažnější osteoporózu.

Léčba:

Cílem substituční léčby je doplnit do kostí chybějící vápník a pomocí léků tlumit postup odvápňování kostní tkáně. Jedná se o dlouhodobý proces.

Důležitá je prevence, hlavně u žen nad 50 let věku. Rizikovým faktorem osteoporózy je rovněž dlouhodobé užívání kortikoidů, které způsobují odvápnění kostí, dále poruchy štítné žlázy, diabetes,  revmatoidní artritida, onkologická onemocnění a stavy po transplantacích.

Pohyb je důležitá preventivní i léčebná součást boje s odvápňováním kostí. Zlepšuje koordinaci a rovnováhu těla, snižuje riziko pádů seniorů. Nejlepším pohybem pro seniory je svižná chůze, nejlépe nordic - walking se speciálními holemi. Frekvence minimálně 30 – 40 minut 3 - 4x týdně. Domácí cvičení by měl koordinovat odborník – lékař nebo fyzioterapeut.

    Osteoporóza je jedno z nejčastějších a nebezpečných civilizačních onemocnění, na které se vyplatí myslet s předstihem. Je důležité v  rámci účelné prevence nedovolit rozvoj nebezpečného stadia se zlomeninami. Nástroje a možnosti obrany a léčby současná medicína má k dispozici. Záleží jen na nás samotných a naší disciplíně.

Březen 2019

 MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

 zastupitel městský obvod Hrabová