Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 26 Itálie obrací a opět povinně vakcinuje

Slovo lékaře 26 Itálie obrací a opět povinně vakcinuje

 

     Jelikož téma očkování naše čtenářky  opakovaně  zajímá  a  vracejí  se  k  němu  v  diskuzi, reaguji ještě jedním článkem, který obsahuje i aktuální informaci.

    Očkování proti spalničkám podle WHO od 60. let minulého století celosvětově snížilo počet úmrtí v důsledku tohoto infekčního, vysoce nakažlivého onemocnění o 74%, tj. z 535.000 úmrtí v roce 2000 na 139.000 úmrtí v roce 2010. V naší republice před očkováním onemocnělo pravidelně cca 50.000 lidí, zemřelo 50 – převážně malých dětí (www. vakciny.net).

    Vlivem internetových dezinformací se v posledních letech vracejí dříve již eradikované infekce (spalničky, zarděnky, černý kašel aj.). Svůj podíl na tom nesou fámy a absence kritického myšlení. Nebyl nikdy podán validní důkaz o možné souvislosti mezi očkováním multivakcínou a autismem – což je oblíbená pohádka na dobrou noc odpíraček očkování (Slovo lékaře 12). V roce 1998 vyšla v odborném časopise The Lancet pochybná studie britského lékaře Andrewa Whakefielda, který o tomto podezření spekuloval na základě cíleně zkreslených informací. Následně byla jeho bludná teorie mnohokrát celosvětově vyvrácena a autor byl následně vyřazen se seznamu britských lékařů. Jedná se pravděpodobně o největší vědecký blud (hoax) za posledních 100 let (Dennis Flaherty, Annals of Pharmacotherapy, 2011). Přesto tyto fámy přežívají sdílením v FB - skupinách. Klesá proočkovanost populace pod 90%. Jestliže poklesne kolektivní imunita, nakazí se dosud neočkované malé děti, nakazí se i jedinci z dospělé populace – rodiče, prarodiče, jelikož imunita s věkem přirozeně klesá, především u těch, kteří byli kdysi očkovaní jen jednostupňovou vakcínou. Spalničky jsou navíc mimořádně nakažlivé, jejich virulence je 4x vyšší, než u chřipky.

    V důsledku liberální levicové politiky jsou v Evropě opět registrovány desetitisíce nových případů spalniček ročně, nejvíce v zemích, kde není povinné očkování – ve Francii, Itálii, Řecku a Rumunsku. Zbytečně umírají děti (37 případů v roce 2018). U nás registrujeme zatím desítky nových případů, ale se stoupajícím trendem, ohniska infekcí jsou v současnosti v Praze, Ostravě, Karviné a nepomáhá povinná izolace nemocných. Jako závažné komplikace hrozí encefalitida, degenerativní onemocnění mozku i smrt, podle WHO v četnosti cca 1 - 3 úmrtí/1000 nemocných.

     Populistické vlády v  některých státech v honbě za voličskými hlasy zrušily povinnou vakcinaci. Typickým příkladem je Itálie. Premiér a šéf strany Liga Matteo Salvini označil vakcinaci před volbami za zbytečnou a dokonce škodlivou?! Spolu s koaličním partnerem Hnutí pěti hvězd jsou odpovědní za nynější epidemii. V roce 2017 Itálie evidovala 5400 nových onemocnění spalniček. S vysokými a rychle rostoucími počty přibývají komplikace, vč. úmrtí dětí. Populisté se lavinovitě šířících se spalniček zalekli. Ministryně zdravotnictví Giulia Grillová vyhlásila povinnou vakcinaci dětí. Tvrdé restrikce, které mají zajistit spolupráci rodičů, nepustí neočkované školáky do 6 let do škol. Rodičům starších neočkovaných dětí bude udělena pokuta 500 eur. Vláda tak hodlá zabránit klesající proočkovanosti italské populace, která u spalniček v roce 2016 činila 87%. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pro fungující kolektivní ochranu je nutné udržet proočkovanost na minimálně 95% - pak nehrozí epidemie. Boj s lidskou hloupostí, neznalostí, ochotou věřit (na základě absence kritického myšlení) mýtům, pověrám a fake – news je nekonečný. Ukazuje se, že racionálními argumenty odpírače očkování prakticky nelze přesvědčit. Komplikace po vakcinaci jsou poměrně vzácné a podstatně méně nebezpečné oproti komplikacím po proběhlé infekci. Mimochodem – častější komplikace než po očkování jsou registrovány po požití Acylpyrinu, Brufenu nebo antibiotik, proti kterým ovšem žádné kampaně kupodivu aktivisté nepořádají. Takže i u nás se infekce šíří a bude hůře. S přibývajícími počty nemocných, hlavně dětí, přijdou méně závažné i závažné komplikace a zbytečná úmrtí dětí. Teprve pak se veřejné mínění (podle vzoru Itálie) začne otáčet. Snad. Převezmou mluvčí odpíraček veřejně svou zodpovědnost? Mít účinný preventivní lék vyzkoušený  na milionech dětí na celém světě a díky vlastní mozkové insuficienci ho cíleně nepoužívat a ještě veřejně proklamovat, že tím chráním zdraví vlastních dětí – to mi rozum prostě nebere.

Adresa, kde najdete relevantní odpovědi na nejčastější laické otázky ohledně očkování: https://www.vakcinace.eu/otazky-a-odpovedi-blue

Březen 2019                                                   MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

                                                                                                        zastupitel MOb Hrabová