Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 13 Z historie a současnosti očkování

Slovo lékaře 13 Z historie a současnosti očkování

   

   

      MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D. 

Tak jako u většiny převratných vynálezů, mezi které jistě patří očkování, se historie této moderní preventivně - léčebné metody skládá z vítězství, remíz i porážek. Dnes v  USA očkují proti 16 infekčním onemocněním, u nás proti 11  (9 povinně, 2 doporučeně).

    V 60. a 70. letech vedla WHO (Světová zdravotnická organizace) celosvětovou kampaň za eradikaci (vyhlazení) smrtelné varioly. Kolosální celosvětový úkol s účastí českých odborníků s dohledáním posledních případů černých neštovic v Indočíně, Afgánistánu a Somálsku. V roce 1980 WHO slavnostně vyhlašuje definitivní vítězství nad touto smrtelnou nemocí díky plošnému očkování v endemických oblastech.

     Stejně obrovským úkolem posledních desetiletí je boj za eradikaci poliomyelitidy. Starší generace ještě pamatuje, jakým strašlivým problémem byla tato nemoc v tuzemsku. Plošné očkování bylo úspěšně zavedeno u nás v roce 1960.

    Nepříliš úspěšný je boj s malárií – současný největší světový zabiják. Původci onemocnění - malarická plasmodia se bleskově přizpůsobují novým lékům a zůstávají nadále velmi nebezpečná. V ČR jsou zatím pojmy jako Chagasova nemoc, trypanosomiáza, schistosomiáza, žlutá zimnice neznámé. Lze předpokládat, že v souvislosti s globálním oteplováním našeho mírného pásma se i k nám budou šířit dosud nepoznané druhy infekčních a parazitárních onemocnění. Mimochodem - letos se poprvé v tuzemsku vyskytly dva případy Nilské horečky - za naprostého nezájmu médií. Tuto informaci převálcovaly zprávy o uštknutí chovatelky mambou zelenou a hladový medvěd na Vsetínsku.

    Chřipka v nekomplikované formě trvá týden, její prevence a léčba někdy bývají neprávem podceňovány. Komplikací je chřipkový zánět plic a bakteriální infekce. Víte, že každoročně chřipka u nás zabije cca 300 pacientů? Proto se doporučuje preventivní očkování. Před 100 léty Španělská chřipka zabila miliony nemocných, zdecimovala celé národy. Celkový počet úmrtí na Španělskou chřipku byl vyšší, než počet mrtvých v obou světových válkách. Pro seniory nad 65 let jsou vakcíny proti chřipce a pneumokokovým infekcím zdarma. Přesto je česká proočkovanost seniorů cca 16 %, u pneumokoků 3 %.  Evropská komise doporučuje 75 %.  Nejlepší doba k této prevenci je podzim - zima před začátkem chřipkových epidemií.

    V ČR ročně onemocní stovky lidí klíšťovou encefalitidou – onemocnění přenášené klíštětem (Ixodex ricinus). Mívá vážné celoživotní následky pro nemocné. V Rakousku se celoplošně proti klíšťatům očkuje a encefalitidu tam řeší jen v řádu jednotek ročně. V ČR máme k dispozici účinnou třístupňovou vakcínu, proočkovanost je však velmi nízká.

    Vracejí se dříve již eradikované infekce (spalničky, zarděnky, černý kašel aj.). Nebyl podán jediný validní důkaz o možné souvislosti mezi očkováním multivakcínou a autismem – oblíbená mantra odpíraček (Slovo lékaře 12). V roce 1998 vyšla v odborném časopise The Lancet pochybná studie jednoho britského lékaře, který o tomto podezření spekuloval na základě zkreslených informací. Následně byla jeho bludná teorie mnohokrát celosvětově vyvrácena. Přesto tyto fámy přežívají díky internetu. Klesá proočkovanost populace pod 90%. Jestliže poklesne kolektivní imunita, nakazí se dosud neočkované malé děti, nakazit se mohou i jedinci z dospělé populace – rodiče, prarodiče, jelikož imunita s věkem přirozeně klesá, hlavně u těch, kteří byli kdysi očkovaní jen jednostupňovou vakcínou. V Evropě jsou registrovány ročně tisíce nových případů spalniček, nejvíce v zemích, kde není povinné očkování – v  Řecku, Itálii, Francii a Rumunsku. U nás registrujeme zatím stovky takových případů, ale se stoupajícím trendem. Jako komplikace hrozí encefalitida, degenerativní onemocnění mozku i smrt.

   Zarděnky dospělým většinou neublíží, ale u těhotné ženy poškozují těžce plod s  jeho následnou vysokou úmrtností.

   Nevymizel ani černý (dávivý) kašel, vyskytuje se ve stovkách případů, opět s rostoucím trendem. Je charakteristický vysokými teplotami a úporným kašlem. Ohrožuje zejména děti do jednoho roku, které se mohou udusit, jelikož nemají ještě vyvinutý kašlací reflex. U 25% nemocných přechází do těžkého zánětu plic s možným krvácením do mozku, které může skončit letálně.

    Očkování indukuje tvorbu ochranných protilátek a vznik paměťových buněk v  našem imunitním systému. Tím dává organizmu náskok při kontaktu se skutečnou infekcí.  Je nenahraditelným preventivním nástrojem moderní medicíny, který zachránil a ještě zachrání miliony životů. Ovšem jen lidem schopným kritického myšlení a s elementárním zdravým rozumem.

Adresa, kde najdete relevantní odpovědi na nejčastější laické otázky ohledně očkování: https://www.vakcinace.eu/otazky-a-odpovedi-blue

 

Prosinec 2018

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.