Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 12 Povinné očkování a autismus, obrana proti vědeckým „fake news“

Slovo lékaře 12 Povinné očkování a autismus, obrana proti vědeckým „fake news“

   

     MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

Jelikož můj článek Slovo lékaře 11 o vakcinaci a návratu dětských epidemií do Evropy i naší republiky vzbudil mimořádnou pozornost a širší diskuzi (vč. členů mé rodiny), zveřejním ještě 2 až 3 články, ze kterých se čtenáři postupně seznámí s širší problematikou očkování. Zveřejním pouze striktně relevantní informace a slibuji, že se pak naprostá většina z vás bude v problému mnohem lépe orientovat.

    V únoru 1998 vydal britský gastroenterolog Andrew Wakefield s 12 spoluautory studii v prestižním medicínském periodiku Lancet. Ze závěru studie vyplývala možná spojitost mezi kombinovanou vakcínou a vznikem autismu u očkovaných dětí. Britští vědci z Londýna v tomto 20 let starém článku tvrdili, že trojvakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (Measles, Mumps, Rubella Vaccine, MMR) měla údajně mít spojitost s  poruchami autistického spektra u 12 dětí. Zprávu o článku tehdy bohužel přejala i některá seriózní media. Jedná se pravděpodobně o největší vědecký blud (hoax) za posledních 100 let (Dennis Flaherty, Annals of Pharmacotherapy, 2011).

   Ještě dnes tuto studii fanaticky citují některé matky, jejichž medicínská erudice se sestává z pravidelného vysedávání na sociálních sítích na „maminkovských“ fórech pod vedením rozličných podivínek, léčitelek, dul a výživových poradkyň. Jednotícím společným rysem těchto žen je nedostatek kritického myšlení. Všechny dámy do úmoru společně diskutují o škodlivosti očkování, sdílejí své obavy a rozšiřují lživé řetězové maily.

   Až o šest let později, tj. v roce 2004, britský investigativní novinář Brian Deer zjistil, že doktor Wakefield byl podjatý a úmyslně lhal. Byl příjemce finanční podpory od firmy, která potřebovala zpochybnit MMR vakcínu z obchodních důvodů a navíc si sám hodlal patentovat konkurenční metodu. Při dalším zkoumání článku se objevily i metodologické prohřešky – cílený (nikoliv náhodný) výběr vzorků, nesrovnalosti v diagnózách dětí aj. Zjištěné kontroverze vyústily v razantní požadavek deseti ze dvanácti spoluautorů na stažení a anulování článku – tzv. odborné retrakci. Retrakce byla skutečně provedena v únoru 2010 na základě rozhodnutí bioetické komise. Srovnání s relevantnějšími a podstatně většími studiemi závěry původního článku jednoznačně popřely. Andrew Wakefield, první autor vyvrácené studie, byl vyřazen z  registru lékařů ve Velké Británii. Kompletní informace o lži dr. Wakefielda ovšem na výše zmíněných diskuzních fórech prezentovaná není…

   Dotyčný článek je třetím nejcitovanějším vědeckým textem, který byl kdy anulován (web proti podvodům ve výzkumu Retraction Watch). Redakce tohoto webu spustila v roce 2018 nové stránky Retraction – Database.org, které evidují více než 18 000 retrahovaných článků. Samozřejmě se nejedná výhradně o podvody. Mnoho studií retrahovali samotní poctiví vědečtí pracovníci, když dalším výzkumem zjistili svůj omyl nebo metodologické chyby (cca 40% výmazů). Autorské přehmaty nebo přímo podvody a plagiátorství představují 60% retrakcí.  

   Tyto negativní vědecké jevy jsou nejčastěji registrovány v Iránu, následuje Rumunsko, Kypr a Malta. V menší míře se vyskytují po celém světě. Největším vědeckým podvodníkem všech dob byl vyhlášen japonský anesteziolog Jošitaka Fudžii, který prokázaně zfalšoval 183 studií (magazín Science).

   V databázi je zastoupeno i 50 vědeckých článků z České republiky. Ve 14 z nich figuruje jméno biochemika Karla Bezoušky, který byl dokonce infrakamerami v roce 2012 zachycen v laboratoři při noční manipulaci s  výzkumnými vzorky (český vědecký portál Vědavýzkum.cz).

    Když půjdete kolem pískoviště kolem maminek hlídajících malé děti, možná zaslechnete cizí slova typu vakcína, autismus. Přesvědčíte se sami, že pavědecké mýty jsou nesmrtelné. Stačí kdykoliv nahlédnout do internetu.

 Prosinec 2019

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

                                                                                   zastupitel městský obvod Hrabová